Logo Przewdonik Katolicki

Szanujmy wodę

Karolina Sternal
fot. ŁUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Upały, niska suma opadów i silne parowanie oznaczają, że w Polsce narasta susza. Nie zmieniają tego krótkotrwałe ulewy. Potrzebny jest długi deszczowy okres, a na to się nie zanosi.

– Źle jest od początku roku. Zima była bez śniegu, ale najgorzej zaczęło się robić w kwietniu. W maju na polach było widać, że rośliny właściwie stoją w miejscu. Poprawiło się na początku czerwca, kiedy trochę popadało, ale potem przyszły upały. Burze z ulewami zrobią czasem więcej złego niż dobrego. Naprawdę jest źle – mówi Dawid Szymczak, rolnik z powiatu leszczyńskiego. – Nawet jeśli nie ma upału, często wieje wiatr, który sprawia, że wszystko wysycha jeszcze szybciej. Ziemia zamienia się w piach. – Jeśli chce się, żeby działka nie wyschła na wiór, w tym roku trzeba podlewać właściwie bez przerwy – mówi Waldemar Pyziński, działkowiec z Leszna. – Wygrani są ci, którzy na działce mają własną studnię, ale słyszałem, że w niektórych miejscach także z tym robi się problem. Dla mnie działka jest miejscem wypoczynku, dlatego zaczynam się interesować takimi odmianami roślin ozdobnych, które są bardziej odporne na suszę, bo widzę, co się dzieje. To nie pierwszy taki rok, kiedy z wodą jest coraz gorzej.
O tym, że z wodą jest coraz gorzej, wiedzą także samorządowcy. Na przełomie czerwca i lipca, kiedy Polskę ogarnęła pierwsza fala upałów, blisko 250 gmin zaapelowało do swoich mieszkańców o ograniczenie zużycia wody, a właściwe służby w zlewniach ponad 50. rzek wydały ostrzeżenia o zagrożeniu suszą hydrologiczną. Wtedy też instytucje zajmujące się zbieraniem danych hydrologicznych i meteorologicznych potwierdziły, że dzieli nas niewiele od stwierdzenia, że w Polsce mamy do czynienia ze skrajnie suchymi warunkami deszczowymi, a to oznacza nic innego jak klęskę suszy.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 30/2022, na stronie dostępna od 04.09.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki