Logo Przewdonik Katolicki

Pierwsza Komunia Święta inaczej

ks. Artur Stopka
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Pandemia pokazała, że można w polskich parafiach zorganizować Pierwszą Komunię Świętą nie dużej grupie dzieci, ale także w innych formach, bardziej indywidualnych. Czy możliwa jest również poważna zmiana przygotowania do tej uroczystości?

Ponad trzydzieści lat temu w piękne, majowe niedzielne przedpołudnie młody ksiądz wszedł do kościoła dwadzieścia minut przed rozpoczęciem Mszy św. Pierwszy raz prowadził dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i chciał się upewnić, że wszystko jest jak należy. Nie było. W świątyni panował nieopisany harmider. Ale to nie maluchy hałasowały. Prawie setka dziewczynek i chłopców czekała na zewnątrz, aby w procesji wejść do kościoła. Atmosferę jak na targowisku powodowali dorośli – rodzice i krewni dzieci pierwszokomunijnych.

Niedziel w maju nie wystarczy
Duchowny złapał mikrofon i wygłosił płomienną mowę przypominającą, czym jest uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, na czym polega szacunek do świątyni i dobre wychowanie. Jego wybuch spotkał się z niewielkim zrozumieniem zebranych, choć przyniósł skutek w postaci ciszy w kościele. Wkładając chwilę później ornat w zakrystii, pomyślał, że do tego wydarzenia trzeba by przygotowywać nie tylko dzieci i ich rodziców, ale także ciotki, wujków, stryjenki, stryjów, babcie i dziadków oraz wszystkich, którzy są na takie uroczystości zapraszani z rozmaitych względów.
Przyszło mu do głowy także inne rozwiązanie. Można by prowadzić dzieci do sakramentu w znacznie mniejszych grupach. Wtedy łatwiej o skupienie, gdy w kościele nie ma wielkich tłumów. Gdy potem próbował o tym rozmawiać z innymi duchownymi, przekonał się, że jego pomysł z mniejszymi grupami nie spotkał się z zainteresowaniem. „Niedziel w maju ci nie wystarczy, a przecież nie samymi Komuniami żyje parafia” – usłyszał od doświadczonego i cenionego proboszcza.

Uwzględnić wolę rodziców
Gdy 4 marca 2020 r. w Zielonej Górze odnotowywano pierwszy przypadek Covid-19 w Polsce, w pierwszej chwili nikt nie przypuszczał, że nowa choroba mocno wpłynie na kształt pierwszokomunijnych uroczystości. Jednak już pod koniec miesiąca pojawiły się w tej kwestii pierwsze decyzje. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w wydanym 24 marca Dekrecie ws. duszpasterstwa w stanie epidemii zawarł wariantowe rozwiązania, uwzględniające przede wszystkim wolę rodziców dzieci mających pierwszy raz przyjąć Ciało Chrystusa. Wśród pięciu punktów, poświęconych Pierwszej Komunii Świętej w jego dokumencie, znalazło się stwierdzenie, że gdyby rodzice zdecydowali się na sakrament w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, „należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę”.
PK-19.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 19/2022, na stronie dostępna od 02.06.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki