Logo Przewdonik Katolicki

Sobór watykański III?

ks. Artur Stopka
Zakończenie soboru watykańskiego II, 8 grudnia 1965 r., fot. Gamma-Keystone/Getty Images

Myśl o kolejnym soborze powraca co jakiś czas w kościelnej dyskusji. Jedni uważają, że nie jest potrzebny, inni wręcz przeciwnie – że jest konieczny. Czy rozpoczęty właśnie synod jest wstępem do kolejnego soboru?

Kiedy 25 stycznia 1959 r., niespełna trzy miesiące po wyborze na Stolicę Piotrową, papież Jan XXIII oficjalnie poinformował kardynałów, że postanowił zwołać sobór powszechny, zaskoczenie było ogromne. Niektórzy komentatorzy nie wahali się twierdzić, że nowy następca św. Piotra oszalał. Z racji zaawansowanego wieku (w chwili wyboru miał 77 lat) od pierwszych chwil pontyfikatu uważany był za „papieża przejściowego”. Nie spodziewano się po nim żadnych przełomowych decyzji. A zwołanie soboru taką decyzją było. Jan XXIII nie zamierzał kontynuować soboru watykańskiego I, zawieszonego w 1870 r.,gdy wojska włoskie zdobyły Rzym. Ogłosił nowy – sobór watykański II.

PK-45.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2021, na stronie dostępna od 15.12.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki