Logo Przewdonik Katolicki

Nowe magisterium Kościoła?

ks. Artur Stopka
Jesienią 2015 r. w Watykanie odbył się synod poświęcony rodzinie fot. ETTORE FERRARI/PAP-EPA

Wpływ na kształt wiary katolików na jakimś terenie mogą mieć nie tylko duszpasterze, ale także rozmaici wpływowi ludzie. Od czego zależy, czy staną się czymś w rodzaju nowego Urzędu Nauczycielskiego Kościoła?

Słucha, strzeże, wyjaśnia, przedstawia do wierzenia. Tak w skrócie można przedstawić zadania Magisterium Ecclesiae, czyli Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. W taki sposób sprecyzowali je ojcowie Soboru Watykańskiego II w dokumencie o Objawieniu Bożym Dei verbum. Tylko temu Urzędowi powierzone zostało w Kościele zadanie autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego w Piśmie Świętym lub przekazanego przez Tradycję. Soborowy dokument nie pozostawia wątpliwości – tylko Magisterium autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa. Gdzie szukać Urzędu Nauczycielskiego Kościoła? Dei verbum wyjaśnia, że to biskupi „w komunii z następcą Piotra, biskupem Rzymu”. Zdarza się jednak, że obok tego gremium opinię publiczną w sprawach wiary kształtują zupełnie inne grupy ludzi. Czasem jest to symfonia tej samej prawdy, a czasem kakofonia sprzecznych interpretacji.

PK-17.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 21/2021, na stronie dostępna od 02.06.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki