Logo Przewdonik Katolicki

Duchowość, która karmi się życiem

Weronika Frąckiewicz
fot. Wikipedia

Rozmowa z bratem Sebastianem Marciszem SDB, misjonarzem pracującym w Meksyku, o błogosławionej mistyczce, która nie wyróżniała niczym szczególnym, a także o specyficznej duchowości Meksykanów.

W komentarzu do książki Bł. Conchita. Dziennik duchowy żony i matki napisał Brat, że Conchita jest wzorem meksykańskiej duchowości. Jaka jest ta meksykańska duchowość?
– Mówiąc o duchowości Meksykanów, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że nie jest ona jednolita. Meksyk jest bardzo zróżnicowany etnicznie, każda grupa reprezentuje trochę inną duchowość, ze względu na tradycje, które kultywują od wieków w wąskich środowiskach lokalnych. Jednak mimo całej złożoności i różnorodności istnieją pewne cechy charakterystyczne dla wszystkich.
 
Co to takiego?
– Tym, co uderza mnie od początku pobytu tutaj, jest rzeczywiste zaangażowanie w duchowość wszystkich możliwych sfer człowieczeństwa. Tu, jeśli ktoś jest wierzący, wszystko uświęca przez modlitwę. Ludzie mają bardzo silną świadomość, że każda dziedzina życia może być dana lub zadana człowiekowi przez Boga. Dlatego jeżeli Meksykanin jest smutny, to modli się, płacząc albo wręcz rwąc włosy z głowy, a jeżeli jest wesoły, to modli się, śpiewając lub organizując fiestę. Całe życie emocjonalne Meksykanina z automatu wchodzi w jego duchowość. Śmieję się, rozmawiając z moimi współbraćmi, że Bóg na pewno się nie nudzi, słuchając ich modlitw. To jest coś tak ciekawego, coś, co ma w sobie tyle kolorów, tyle zapachów i smaków, że nie da się tego objąć zwykłym postrzeganiem. Cały czas się tego uczę. Podróżując po kraju i odwiedzając różne miejsca, w których pracują salezjanie, obok różnic etnicznych widzę także to łączące ich zaangażowanie wszystkich uczuć w modlitwę. Bardzo mi się to podoba, bo ich modlitwa karmi się życiem, a wszystko co przeżywają na co dzień, od razu się zamienia w duchowość.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 7/2020, na stronie dostępna od 03.03.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki