Logo Przewdonik Katolicki

Trump ma plan

Jacek Borkowicz
fot. MAHMUD HAMS AFP/East News

Czy ogłoszony przez Donalda Trumpa plan dla Palestyny rzeczywiście oznacza „pokój dla dobrobytu”? Obecne działania Waszyngtonu w kwestii polityki bliskowschodniej zdają się potwierdzać jedno: Izrael jest dla nas ważny. Izrael pozostaje hegemonem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił historyczny sukces pokojowy, drugi już po spotkaniu z dyktatorem Korei Północnej: 28 stycznia w Białym Domu podpisał porozumienie z premierem Netanjahu, dotyczące statusu okupowanych przez Izrael ziem palestyńskich. „Plan Trumpa”, jak potocznie nazwano waszyngtoński projekt „Pokój dla dobrobytu”,  uzgodniono bez udziału samych zainteresowanych, czyli Palestyńczyków. Nie dziwi zatem, że został on jednogłośnie przez nich odrzucony. Podobnie uczyniła większość państw arabskich.

Hegemonia z poparciem supermocarstwa
Do niedawna władze Stanów Zjednoczonych podzielały opinię wspólnoty międzynarodowej, wyrażoną chociażby niezliczonymi już rezolucjami ONZ: Palestyna winna być niepodległym państwem, z granicami sprzed wygranej przez Izrael wojny 1967 r., ze stolicą we wschodniej części starej Jerozolimy oraz z suwerennością na całym swoim obszarze. Wszystko zmieniło się w 2017 r., w momencie objęcia władzy przez Donalda Trumpa. Administracja nowego prezydenta zerwała stosunki z rządem Palestyny. Już w grudniu tego roku USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela (w miejsce Tel Awiwu), co wiązało się z jednostronnym, dokonanym mocą uchwały Knesetu włączeniem całego miasta z izraelskie granice. W marcu 2019 r. Amerykanie uznali też aneksję Wzgórz Golan, panowanie nad którymi daje Izraelowi faktyczną kontrolę militarną nad stolicą Syrii, Damaszkiem. W ten sposób Izrael z państwa, które skutecznie broniło się przed agresją jego arabskich sąsiadów, wyrósł na bliskowschodniego hegemona, agresywnego i lekceważącego opinię świata, za to cieszącego się poparciem Waszyngtonu. „Plan Trumpa” jest zwieńczeniem całej tej mało subtelnej polityki.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 7/2020, na stronie dostępna od 03.03.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki