Logo Przewdonik Katolicki

Skończmy tę zabawę

Piotr Jóźwik
fot. Sekielski/Youtube

W Zabawie w chowanego widać wyraźnie, że cały czas zdarza się, że – wbrew deklaracjom – ważniejsze od człowieka są korporacyjna solidarność i dobre imię instytucji Kościoła.

Bohaterami drugiej części filmu dokumentalnego braci Sekielskich jest trzech młodych mężczyzn – bracia Jakub i Bartłomiej, synowie organisty, który mieszkał przy kościele, a także Andrzej, były ministrant. Wszyscy zostali w młodości skrzywdzeni przez jednego księdza, Arkadiusza H. Wydarzenia, które miały miejsce wiele lat temu, do dziś kładą się cieniem na ich życiu.

Gdzie jest Kościół?
W dwóch przypadkach poskutkowało to tym, że panowie są dziś daleko od Kościoła. Andrzej nie potrafi wejść do kościoła, nawet na ślub znajomych. Dla pochodzącego z religijnej rodziny Bartłomieja wiara nie jest dziś niczym istotnym. Ale jest też jego brat, Jakub, który do dziś pozostaje osobą wierzącą i praktykującą, nota bene kościelny organista. Powinni posłuchać go ci wszyscy, którzy uważają, że mówienie o problemie molestowania seksualnego to atak na Kościół.
Jakub nie czuje żalu do całego Kościoła – ma pretensje do konkretnych ludzi, tych, którzy wiedzieli, co się dzieje, ale nic nie zrobili, bo „chcieli bronić Kościoła”. Tyle tylko – dodaje – że „w ten sposób oni nie chronią Kościoła, lecz go zwyczajnie, od środka, psują”.
Atakiem na Kościół nie jest próba oczyszczenia go z osób, które najpierw zdobywają zaufanie małoletnich, a następnie je wykorzystują. Atakiem na Kościół jest to, że ktoś krzywdzi bezbronne osoby, zapominając, że „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Atakiem na Kościół jest też przyzwalanie na to, by oprawca mógł działać dalej. Atakiem na Kościół jest też zostawienie poszkodowanych samym sobie. Mimo zapewnień, że ofiary są dla nas najważniejsze, cały czas mamy z tym problem.

2-banerek-pod-teksty.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 21/2020, na stronie dostępna od 17.06.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki