Logo Przewdonik Katolicki

Żyć i umierać piękniej

Łukasz Głowacki

W przyszłym roku szykuje się w regionie łódzkim prawdziwa rewolucja hospicyjna. Dzisiaj świetnie działają w nim hospicja domowe, natomiast jest kłopot z hospicjami stacjonarnymi. Za rok liczba miejsc w tych ostatnich powinna przewyższyć średnią krajową. A to nie koniec planów.

Alina Goska, szefowa tomaszowskiego hospicjum domowego, na studiach medycznych nie miała zajęć z opieki paliatywnej. – Podczas specjalizacji z chirurgii dużo dyżurowałam w pogotowiu i tam tak naprawdę po raz pierwszy spotkałam cierpiących ludzi wymagających zaawansowanej opieki paliatywnej. Oni żyli dosłownie od jednego zastrzyku z morfiny do drugiego. Byłam naprawdę przerażona – wspomina. Niedługo potem, podczas jednego z wyjazdów na Jamną z o. Janem Górą OP, spotkała lekarkę, która na początku lat 90. założyła hospicjum w Mysłowicach. Od niej usłyszała o opiece paliatywnej i dostała kontakt do prof. Jacka Łuczaka, prekursora takich działań w Polsce. – Pojechałam do niego na pierwszy kurs i po powrocie założyłam przy tomaszowskim szpitalu pierwszą poradnię opieki paliatywnej. To był rok 1994. Pracowaliśmy wtedy – dwóch lekarzy i pielęgniarka – jako wolontariusze – opowiada Goska. Po siedmiu latach zdecydowała się odejść ze szpitala i zająć wyłącznie opieką paliatywną.

Tomaszów
Dzisiaj prowadzone przez nią hospicjum domowe opiekuje się 30-40 pacjentami jednocześnie. W zespole jest trójka lekarzy, sześć pielęgniarek, dwie rehabilitantki, psycholog, pracownik socjalny i ksiądz. – Przyjmujemy wszystkich potrzebujących, nigdy nie mieliśmy kolejek – podkreśla Goska. Wizyty lekarzy i pielęgniarek odbywają się zgodnie z zaleceniami NFZ – gdy stan chorego jest stabilny, pielęgniarka odwiedza go dwa razy w tygodniu, a lekarz dwa razy w miesiącu. Rodziny mają numery telefonów do swoich opiekunów i mogą się z nimi zawsze skontaktować. – Gdy stan chorego ulega zmianie, umawiamy się na dodatkowe wizyty. U niektórych chorych wizyty pielęgniarskie odbywają się codziennie – podkreśla lekarka.

PK12-tablet-smartfon.jpgCały artykuł dostępny tylko w wersji elektronicznej  
http://e.przewodnik-katolicki.pl/

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 12/2020, na stronie dostępna od 08.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki