Logo Przewdonik Katolicki

Pomyśl, jak zrobić to lepiej

Bogna Białecka
fot. Grandfailure/AdobeStock

W idealnym świecie wystarczyłoby raz wytłumaczyć dziecku, co robić, i już zawsze postępowałoby dobrze. W prawdziwym świecie dzieci popełniają mnóstwo błędów. Jak pomóc im w doskonaleniu umiejętności, zarówno praktycznych, jak i emocjonalnych?

Ewelina ma dziewięć lat i gra na pianinie – na tyle dobrze, że nauczycielka zapisała ją na konkurs. Dziewczynka długo ćwiczyła utwory konkursowe, jednak występ poszedł jej fatalnie. Zdesperowana mama nie mogła powstrzymać się od komentarza: „Jestem tobą rozczarowana. Co to było? Przecież wiem, na co cię stać. Odchodzi mi ochota, by dalej finansować tę naukę gry”. Czy będzie to pomocne? Czy dzięki temu Ewelina (która kocha fortepian) zmotywuje się do pracy i następnym razem rzeczywiście zagra na poziomie? Jak sądzę, każdy czuje, że nie, że to nic nie da. Emocjonalna krytyka pozwoliła mamie chwilowo odreagować emocje, jednak nie pomoże dziecku.
Badania psychologiczne dotyczące wpływu krytyki na dzieci prowadzone są od lat. Najpowszechniejszy wniosek to stwierdzenie, że zawstydzanie dzieci jest przeciwskuteczne. Wypowiedzi typu: „jestem tobą rozczarowany”, „jak mogłeś tak postąpić?”, „wstyd mi za ciebie”, „jesteś skończonym leniem” tylko potęgują problem. Dziecko albo zaczyna wierzyć w to, że jest beznadziejne, albo buntuje się przeciw takiej ocenie. Nie myśli to tym, jak w przyszłości uniknąć problemu – nie uczy się na błędach.

Jak zatem reagować? Z pewnością nie warto odreagowywać swoich emocji na dziecku. Jeżeli chcemy, by wyciągnęło wnioski i uczyło się na swoich błędach i porażkach, warto pokierować rozmowę tak, by to ułatwić.
 
Jak skłonić dziecko do uczenia się na błędach?
Melissa Kamins i Carol Dweck, pracujące naukowo w zakresie psychologii rozwojowej, przeprowadziły w 1999 r. ciekawy eksperyment wśród przedszkolaków. Czytały dzieciom opowiadanie, prosząc, by wczuły się w rolę jego bohatera. Była to opowieść o dziecku, któremu nauczycielka dała zestaw klocków LEGO i poprosiła o wybudowanie ślicznego domku.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 36/2019, na stronie dostępna od 01.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki