Logo Przewdonik Katolicki

Kleszcze: między paniką a lekceważeniem

Joanna Winiecka-Nowak

Zmiany klimatu mogą powodować rozprzestrzenianie się na terenie Polski gatunków związanych dotychczas z cieplejszymi regionami. W ostatnim czasie pojawił się u nas dziewiętnasty już gatunek kleszcza.

Wszystkie kleszcze są czasowymi pasożytami obligatoryjnymi. By przetrwać, potrzebują kontaktu z żywicielem – ssakiem, ptakiem bądź gadem. Faza, w której te pajęczaki piją krew, zajmuje zwykle zaledwie 2 proc. ich życia, mimo to są one dla nas realnym zagrożeniem.
Na terenie naszego kraju obserwuje się siedem chorób odkleszczowych: boreliozę z Lyme, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemię, babeszjozę, erlichozę, gorączkę Q oraz gorączkę powodowaną przez wirusa Zachodniego Nilu. Znaczenie epidemiologiczne mają obecnie dwie pierwsze, zwłaszcza borelioza. Szacuje się, że jej nosicielem jest przynajmniej co dziesiąty kleszcz, przy czym w części lasów północno-wschodniej Polski zakażona jest jedna czwarta tych pajęczaków. W 2018 r. zanotowano ponad 20 tys. zachorowań, ale ze względu na niespecyficzne objawy częstość nierozpoznanych przypadków jest prawdopodobnie kilkukrotnie wyższa.
Tylko jedna choroba – nienotowane w Polsce porażenie kleszczowe – powodowana jest bezpośrednio przez toksyny produkowane przez kleszcze. Pozostałe wywoływane są przez podróżujące w ich organizmach patogeny: bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, a nawet robaki. Niestety, wśród gatunków często zakażonych znajduje się najpospolitszy u nas kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus).
 
Skuteczne, więc niebezpieczne
Tak częste i różnorodne zakażenia kleszczy nie są dziełem przypadku. Atakują one wielu różnorodnych żywicieli, przez co umożliwiają patogenom krążenie między człowiekiem, zwierzętami hodowlanymi oraz tymi żyjącymi na wolności. Epidemia może rozszerzać się dzięki dalekim wędrówkom na skórze żywicieli. Zarażone kleszcze zwykle są długowieczne i w pełni sprawne, mogą również bezpośrednio zarażać swoje potomstwo.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 31/2019, na stronie dostępna od 27.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki