Logo Przewdonik Katolicki

Czarnobyl – czas apokalipsy

Natalia Budzyńska
fot. materiały prasowe HBO

Tak prawdziwej wizji dramatycznych wydarzeń z kwietnia 1986 roku jeszcze nie widzieliśmy. Najlepszy serial roku, a nawet najwyżej oceniany serial w historii – to opinie o pięcioodcinkowym serialu stacji HBO Czarnobyl.

„Zanurz się w atmosferze apokalipsy i przeżyj niezapomniane chwile” – tak się reklamuje jedno z wielu biur podroży, specjalizujących się w organizowaniu wycieczek do Czarnobyla. Dane mówią, że w zeszłym roku Strefę Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej odwiedziło ponad 60 tysięcy osób. Wycieczki obejmują jeden dzień zwiedzania, dwie noce w Kijowie, często także zwiedzanie ukraińskiej stolicy, i kosztują około tysiąca złotych. Takich wycieczek jest codziennie kilka. Żeby wjechać do Strefy, trzeba swoje odstać na checkpoincie. Samo zwiedzanie trwa właściwie tylko jedno popołudnie, a przewodnik popędza, więc oczywiście znawcy polecają wycieczkę dwudniową z noclegiem na miejscu i obiadem w stołówce pracowników elektrowni, a najlepiej wyjazd prywatny, choć i ten musi się odbyć w towarzystwie przewodnika. Potem można pochwalić się fotografiami przed znajomymi i całym światem, a ponieważ program obejmuje zwiedzanie Prypeci, a czasem także jednej z opuszczonych wiosek, to kadry najczęściej są podobne: łuszczące się od farby ściany, porzucone wózki dziecięce, zarośnięte ogródki przydomowe. Choć przewodnicy podczas kilkugodzinnej podróży z Kijowa opowiadają o katastrofie reaktora i o ofiarach oraz o mieszkańcach okolic, to jednak przeważa atmosfera niesamowitości i sensacji.
Czarnobyl stał się turystycznym celem. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, płacą pieniądze za to, żeby doznać dreszczyku emocji związanego z pobytem w miejscu zakazanym i potencjalnie niebezpiecznym. Podejrzewam, że teraz, po emisji serialu HBO Czarnobyl będzie ich więcej, choć – taką mam nadzieję – może wielu z nich zrozumie, że to miejsce niewyobrażalnej tragedii tysięcy rodzin.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2019, na stronie dostępna od 03.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki