Logo Przewdonik Katolicki

Patron relacji Kościoła i Narodu

Paweł Stachowiak
FOT. POLONA

Podczas homilii na Mszy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości usłyszeliśmy słowa dziwnie pasujące do dzisiejszych czasów. Napisane zostały przed ponad 150 laty przez jednego z najznaczniejszych ówczesnych hierarchów polskich – abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Nie umieszcza się zwykle tak długich cytatów w przemówieniach czy homiliach, a jeśli się tak robi, to uznaje się zapewne, że cytowane słowa są tak ważne, że nie można z nich uszczknąć ani joty. Tak zrobił 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki.
Redaktor naczelny „Przewodnika” ks. Mirosław Tykfer w 46. numerze pisma skomentował to w ten sposób: „Wybór cytatu świetnie oddaje istotę niebezpieczeństwa, jakie kryje się za instrumentalnym traktowaniem katolicyzmu wobec tzw. sprawy narodowej. […] Uważam, że cytowanie abp. Felińskiego w tym kontekście było ze strony przewodniczącego Episkopatu gestem odwagi, ale również wyraźnym wskazaniem źródła współczesnych niebezpieczeństw związanych z utożsamieniem religii i państwa”.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 49/2018, na stronie dostępna od 19.12.2018

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki