Logo Przewdonik Katolicki

Mała dynia to cukinia

Michał Gryczyński
Nadziewane kwiaty cukinii / fot. Fotolia

Włoskie słowo zucchini oznacza małą dynię. Bo to właśnie Włosi u schyłku XIX w. wyhodowali cukinię z kabaczka. Najczęściej jadamy ją smażoną, grillowaną, duszoną albo zapiekaną z farszem mięsno-warzywnym. Jak jeszcze można ją przyrządzić?

Roladki z cukinią i marchewką
 
składniki:
3/4 kg mięsa od szynki
kilka plastrów żółtego sera
2 małe cukinie
3 marchewki
cebula, 2 ząbki czosnku
po 1/4 strąka czerwonej i żółtej papryki
oliwa z oliwek, masło
jajko, bułka tarta
zioła prowansalskie, słodka papryka
sól, pieprz
 
Mięso oczyszczamy, wycinamy kilka grubych sznycli i rozbijamy je tłuczkiem na cienkie plastry. Ząbki czosnku obieramy i tniemy w wiórki. Każdy plaster mięsa oprószamy solą, pieprzem oraz wiórkami czosnku i odstawiamy.
Obieramy marchewki: jedną ścieramy na dużych oczkach tarki, a pozostałe dwie tniemy w plasterki. Podobnie czynimy z cukiniami: starannie je szorujemy, jedną obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki, a drugą – razem ze skórką – kroimy w półplastry, oprószamy solą i odstawiamy na kilkanaście minut. Siekamy cebulę, smażymy ją na maśle, a gdy się zeszkli dodajemy startą cukinię i startą marchewkę. Doprawiamy je solą oraz pieprzem, mieszamy i przez chwilę przesmażamy. Na plastry szynki nakładamy cukinię z marchewką – brzegi pozostawiając wolne – i przykrywamy plasterkami sera. Zwijamy roladki, brzegi zawijając do środka i spinamy wykałaczkami. Panierujemy je w jajku oraz bułce tartej i smażymy na oliwie z dodatkiem masła, kilka razy obracając, aby równomiernie się przyrumieniły, a potem skrapiamy wodą i dosmażamy.     
Przyrządzamy jarzynkę: paprykę kroimy w kostkę i  razem z plasterkami marchewki  przez kilka minut przesmażamy na oliwie, a potem wlewamy 1/2 szklanki wody i dusimy pod przykryciem. Półplastry cukinii płuczemy pod bieżącą wodą, osączamy, dodajemy do marchewki oraz papryki i dusimy jeszcze około 10 minut. Pod koniec doprawiamy solą, słodką papryką i ziołami prowansalskimi.
 
Nadziewane kwiaty cukinii
 
składniki:
20 kwiatów cukinii
mała cukinia, cebula
10 dag serka mascarpone
15 dag wędzonego boczku
po 7,5 dag sera ricotta i serka koziego
2 łyżki miodu lipowego albo akacjowego
15 dag żółtego sera (np. parmezanu)
masło, sól, pieprz
 
Z kwiatów usuwamy szypułki i słupki, by ich lekka goryczka nie zdominowała smaku potrawy. Kwiaty delikatnie płuczemy i osuszamy. Przyrządzamy dwa rodzaje nadzienia. Cebulę siekamy, a boczek kroimy w kostkę i przesmażamy. Cukinię ścieramy na średnich oczkach tarki, osączamy i wrzucamy do boczku. Po kliku minutach dodajemy mascarpone i mieszamy, by składniki połączyły się, przyprawiamy pieprzem i odstawiamy do przestygnięcia. W misce mieszamy ricottę i serek kozi z solą, pieprzem oraz posiekaną bazylią i nakładamy do połowy kwiatów. Drugą połowę napełniamy wystudzonym nadzieniem. Końcówki kwiatów skręcamy, zwijając płatki jak papierki od cukierków. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, wkładamy kwiaty i oprószamy startym serem. Zapiekamy 20 minut w temperaturze okołó 180°C. Kwiaty z ricottą i serkiem kozim podajemy polane miodem.   
Kwiaty cukinii możemy nadziewać również innymi farszami, np. twarogiem wymieszanym ze świeżymi ziołami i prażonym sezamem albo mielonym mięsem drobiowym.  A zamiast zapiekania, możemy usmażyć je na maśle albo zanurzać w cieście naleśnikowym i smażyć w głębokim tłuszczu.

 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki