Logo Przewdonik Katolicki

Bądźcie aktorami!

Błażej Tobolski
Fot.

Czy nie jest czymś niewłaściwym wzywać jak czyni to Ogólnopolski Program Duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny przyzwoitych, praktykujących chrześcijan do nawrócenia?

Czy nie jest czymś niewłaściwym wzywać – jak czyni to Ogólnopolski Program Duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny – przyzwoitych, praktykujących chrześcijan do nawrócenia?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy Forum Duszpasterskiego, którzy 27 września wypełnili aulę Politechniki Poznańskiej. Na to spotkanie, którego celem było przybliżenie założeń i treści hasła Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, przybyli przede wszystkim członkowie ruchów, wspólnot i organizacji katolickich oraz przedstawiciele parafii z kilkunastu polskich diecezji. Natomiast wśród prelegentów znaleźli się: kard. Paul Josef Cordes z Watykanu, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum koordynującej katolickie dzieła charytatywne, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, wybitny teolog i filozof oraz o. dr Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, kierownik duchowy i założyciel Szkoły dla Spowiedników. Podczas panelu dyskusyjnego poruszające świadectwo swojego nawrócenia dali aktorzy Patrycja Hurlak i Cezary Pazura oraz muzyk Andrzej Sowa.

 

Ku jubileuszowi chrztu

Jak podkreślił inicjator forum, abp Gądecki, hasło Programu Duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nie jest zawieszone w próżni. Stanowi ono bowiem część czteroletniego cyklu zatytułowanego „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”, którego celem jest przyjęcie i ożywienie osobistej wiary w Jezusa, a także przygotowanie wiernych do świętowania rocznicy chrztu, który przyjął Mieszko I w 966 r. – Cykl ten ma prowadzić nas przez doświadczenie wiary i nawrócenia do chrztu i apostolstwa, które są czterema zasadniczymi etapami naszej duchowej drogi ku jubileuszowi 1050-lecia chrztu Polski – wyjaśnił przewodniczący KEP. Zauważył jednocześnie, że pojęcie nawrócenia najprościej można wytłumaczyć jako zwrócenie się od siebie, od swojego egoizmu ku Bogu i Jego miłości, a następnie ku drugiemu człowiekowi.

 

Mentalność konsumenta

Natomiast kard. Cordes, mówiąc w swoim wystąpieniu o potrzebie nawracania się, przyznał, że w statystykach Kościół w Polsce wygląda na tle państw Europy Zachodniej bardzo dobrze. Jednak jedną z jego słabości, powszechnie spotykaną także w innych krajach, jest to, że jego członkowie postrzegają samych siebie przede wszystkim jako biernych odbiorców orędzia Ewangelii. – Ta mentalność konsumenta, tak często propagowana w dzisiejszym świecie reklamy, zdecydowanie nie odpowiada byciu prawdziwym chrześcijaninem, który już na mocy chrztu powołany jest do apostolstwa. Dlatego Kościół w Polsce nie może spocząć na laurach – stwierdził kardynał. Zauważył przy tym, że nie ma niczego niewłaściwego we wzywaniu tzw. przyzwoitych, praktykujących chrześcijan do nawrócenia, gdyż i Pismo Święte nie waha się tego czynić. – Św. Paweł podkreśla, że życie chrześcijanina musi być wciąż na nowo przepajane światłem wiary. Owo światło, raz wniesione do duszy, nie będzie płonąć w nieskończoność, jeśli nie będziemy się o nie troszczyć i go pielęgnować. Ochrzczeni bowiem próbują wciąż na nowo „brać wzór” z tego świata – przypomniał.

 

Początek drogi

 

Prelegent z Watykanu zaznaczył też, że nawrócenie, czyli narodzenie się na nowo, to świadomość, że bycie ochrzczonym jest dopiero początkiem drogi chrześcijanina. Nie wystarczy również, jak przyznał, głębokie nawet przekonanie o prawdzie wiary chrześcijańskiej, którego zresztą nie sposób nabyć jedynie z książek. Sami musimy pozwolić prawdzie Ewangelii przeniknąć się do głębi swojego jestestwa, inaczej bowiem nie będzie ona przez nas oddziaływać na innych. – Dzisiejszy Kościół bardzo dużo mówi o nowej ewangelizacji. To, czego brakuje, to aktorów... Dlatego wszyscy jesteście tu po to, żeby stać się aktorami nowej ewangelizacji! – podkreślił kard. Cordes.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki