Abp Gądecki: chcemy czynić Kościół bardziej misyjny

„Jesteśmy powołani, by być uczniami i misjonarzami. Chcemy czynić Kościół bardziej misyjny wewnątrz wspólnoty i na zewnątrz, czyli wychodzić na obrzeża, do tych, którzy zatracili kontakt ze wspólnotą lub w ogóle nie wierzą” − powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Poznańskiego Forum Duszpasterskiego.
Czyta się kilka minut

Spotkanie pod hasłem „Idźcie i głoście” było poświęcone prezentacji programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu.

W wydarzeniu w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej uczestniczyli duchowni, osoby konsekrowane, przedstawiciele parafialnych rad ekonomicznych i duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich, członkowie Akcji Katolickiej z kilkunastu polskich diecezji, m.in. warszawskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i kaliskiej.

W słowie wprowadzającym metropolita poznański przypomniał, że Kościół w Polsce wybrał na lata 2013-2017 program duchowości chrzcielnej. Zaznaczył, że hasło programu duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nawiązuje do apostolstwa.

„Wielu uważa, że to zadanie należy przede wszystkim do księży, a w mniejszym stopniu do świeckich. Tymczasem na mocy chrztu wszyscy na równi jesteśmy zobowiązani do apostolstwa, do budowania królestwa Bożego i dawania światła Ewangelii” − podkreślił arcybiskup.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że w przyszłym roku Kościół w Polsce i na świecie będzie świętował ważne rocznice maryjne, stąd powstała idea, by nazwać rok 2017 Rokiem Maryjnym.

„Czeka nas 100. rocznica objawień fatimskich, 140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie, będzie też trwał, rozpoczęty niedawno, Roku Jubileuszowy 300-lecia ukoronowania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” − zauważył metropolita poznański.

Dodał też, że 25 grudnia rozpocznie się w Polsce Rok św. Brata Alberta Chmielowskiego, w związku z 100. rocznicą jego śmierci, który będzie swoistą kontynuacją Roku Miłosierdzia. „Przykład św. Brata Alberta będzie pobudzał nas do uwiarygodniania czynami miłosierdzia tego, co pragniemy głosić” − stwierdził abp Gądecki.

Metropolita poznański zaznaczył, że największą słabością chrześcijanina jest niewypełnianie słowa Bożego. „Niebezpieczeństwo to grozi nam nie tylko tam, gdzie powinniśmy głosić Chrystusa, a więc w szpitalach, hospicjach, więzieniach, ale w normalnej aktywności, gdzie potrzeba wypełniania Ewangelii” − powiedział przewodniczący KEP.

Organizatorami Poznańskiego Forum Duszpasterskiego byli Akcja Katolicka oraz prezydium Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.

 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł