Logo Przewdonik Katolicki

Abp Gądecki: chcemy czynić Kościół bardziej misyjny

KAI | 25.09.16r

„Jesteśmy powołani, by być uczniami i misjonarzami. Chcemy czynić Kościół bardziej misyjny wewnątrz wspólnoty i na zewnątrz, czyli wychodzić na obrzeża, do tych, którzy zatracili kontakt ze wspólnotą lub w ogóle nie wierzą” − powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Poznańskiego Forum Duszpasterskiego.

Spotkanie pod hasłem „Idźcie i głoście” było poświęcone prezentacji programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu.

W wydarzeniu w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej uczestniczyli duchowni, osoby konsekrowane, przedstawiciele parafialnych rad ekonomicznych i duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich, członkowie Akcji Katolickiej z kilkunastu polskich diecezji, m.in. warszawskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i kaliskiej.

W słowie wprowadzającym metropolita poznański przypomniał, że Kościół w Polsce wybrał na lata 2013-2017 program duchowości chrzcielnej. Zaznaczył, że hasło programu duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nawiązuje do apostolstwa.

„Wielu uważa, że to zadanie należy przede wszystkim do księży, a w mniejszym stopniu do świeckich. Tymczasem na mocy chrztu wszyscy na równi jesteśmy zobowiązani do apostolstwa, do budowania królestwa Bożego i dawania światła Ewangelii” − podkreślił arcybiskup.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że w przyszłym roku Kościół w Polsce i na świecie będzie świętował ważne rocznice maryjne, stąd powstała idea, by nazwać rok 2017 Rokiem Maryjnym.

„Czeka nas 100. rocznica objawień fatimskich, 140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie, będzie też trwał, rozpoczęty niedawno, Roku Jubileuszowy 300-lecia ukoronowania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” − zauważył metropolita poznański.

Dodał też, że 25 grudnia rozpocznie się w Polsce Rok św. Brata Alberta Chmielowskiego, w związku z 100. rocznicą jego śmierci, który będzie swoistą kontynuacją Roku Miłosierdzia. „Przykład św. Brata Alberta będzie pobudzał nas do uwiarygodniania czynami miłosierdzia tego, co pragniemy głosić” − stwierdził abp Gądecki.

Metropolita poznański zaznaczył, że największą słabością chrześcijanina jest niewypełnianie słowa Bożego. „Niebezpieczeństwo to grozi nam nie tylko tam, gdzie powinniśmy głosić Chrystusa, a więc w szpitalach, hospicjach, więzieniach, ale w normalnej aktywności, gdzie potrzeba wypełniania Ewangelii” − powiedział przewodniczący KEP.

Organizatorami Poznańskiego Forum Duszpasterskiego byli Akcja Katolicka oraz prezydium Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki