Logo Przewdonik Katolicki

Jaka jest wiara i religijność w Europie?

Anna Michalska
Fot.

O doświadczeniu wiary współczesnych Europejczyków i o nowych ruchach chrześcijańskich na Starym Kontynencie dyskutowano w Warszawie podczas spotkania komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).Anna Michalska

O doświadczeniu wiary współczesnych Europejczyków i o nowych ruchach chrześcijańskich na Starym Kontynencie dyskutowano w Warszawie podczas spotkania komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).

 

Doroczne spotkanie wspólnego komitetu jednego z najważniejszych gremiów ekumenicznych naszego kontynentu po raz pierwszy od jego utworzenia, czyli od 1971 r., odbyło się w Polsce. Obrady trwające w dniach 4–6 stycznia przebiegały pod hasłem „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?”. Uczestnicy spotkania podjęli refleksję nad wzrastającą liczbą ruchów ewangelikalnych i zielonoświątkowych oraz nad ich relacjami do „historycznych” Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. – Ważne, byśmy pokazywali naszą wolę współdziałania w duchu Ewangelii, opartego na Prawdzie, na Chrystusie i na wartościach, które wspólnie podzielamy – mówił bp Wojciech Polak w rozmowie z KAI na kilka dni przed rozpoczęciem spotkania. Pytany o najważniejsze zadania, jakie stoją przed Kościołami chrześcijańskimi na Starym Kontynencie, wskazał na potrzebę dawania świadectwa opartego na antropologii chrześcijańskiej, zwłaszcza w obliczu narastającego kryzysu istoty człowieczeństwa. – Jeśli bowiem zniszczy się człowieka w jego podstawach, wówczas trudno mówić nie tylko o jego przyszłości, ale i o przyszłości społeczeństwa czy Kościoła. Jest to jeden z ważnych dla nas obszarów debaty. Drugą dziedziną jest niewątpliwie kryzys, który przeżywamy, i to nie tylko ten ekonomiczny, ale i duchowy, który jest przyczyną cierpień człowieka zagrożonego przez różne wyzwania, jakie stawia nasza cywilizacja. W duchu miłości powinniśmy pomagać współczesnemu człowiekowi wychodzić z tego, co mu narzucają różne systemy społeczne i polityczne. Zatem pożądane jest takie wspólne działanie dla ochrony człowieka przed współczesnymi zagrożeniami – przekonywał bp Polak.
Jak zauważył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, fakt, że spotkanie wspólnego komitetu odbyło się w Polsce, było swego rodzaju dostrzeżeniem zaangażowania Kościoła w naszym kraju w dialog ekumeniczny. Temat sytuacji religijnej i ekumenicznej w Polsce przybliżyli uczestnikom spotkania przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz.
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE, przedstawił komunikat „Rok Wiary, 50. rocznica Soboru Watykańskiego II i Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji”, a protestantka, nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch z Niemiec zaprezentowała temat „Rola KEK-u w zmieniającej się Europie – spojrzenie na odnowę KEK-u – wizja i misja”. W obradach, które zakończyły się 6 lutego, uczestniczyło siedmiu członków KEK-u z jego przewodniczącym, prawosławnym metropolitą Emanuelem z Francji na czele oraz sześciu członków CCEE z przewodniczącym kard. Péterem Erdő.

W skład wspólnego komitetu wchodzą przewodniczący, ich zastępcy i sekretarze generalni oraz po czterech członków CCEE i KEK. Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 r. Obecnie zrzesza 120 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, a także 40 chrześcijańskich organizacji stowarzyszonych. Na czele KEK-u stoi prawosławny metropolita Francji (Patriarchat Konstantynopola) Emanuel, wiceprzewodniczącymi są anglikański biskup Christopher Hill i nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch.
Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971 r. Obecnie należą do niej 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, a także biskup Kiszyniowa i greckokatolicki eparcha mukaczowski. Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, jego zastępcami – kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski.
 
 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki