Logo Przewdonik Katolicki

Nie liczą się słowa, lecz działanie

Barbara Sawic
Fot.

Co łączy Polskę i Katalonię? Silne tradycje i korzenie chrześcijańskie, tragiczne doświadczenia przeszłości. Współcześnie ­ kryzys obyczajowości i w jakiejś mierze religijności. Dwie Czarne Madonny ta z sanktuarium w Montserrat niedaleko Barcelony i ta z Jasnej Góry trwają: jako warty czujne na krańcach ziemi przez wieki stworzonej. Jedna na Zachodzie, druga gdzie zorze wstają.

 

Co łączy Polskę i Katalonię? Silne tradycje i korzenie chrześcijańskie, tragiczne doświadczenia przeszłości. Współcześnie ­–  kryzys obyczajowości i w jakiejś mierze religijności. Dwie Czarne Madonny – ta z sanktuarium w Montserrat niedaleko Barcelony i ta z Jasnej Góry – trwają: „jako warty czujne na krańcach ziemi przez wieki stworzonej”. Jedna na Zachodzie, druga – „gdzie zorze wstają”.

 

 
Od 2 do 6 lipca, na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, w naszej diecezji gościł prymas Katalonii, arcybiskup Tarragony Jaume Pujol. Towarzyszyli mu księża diecezji włocławskiej, którzy podjęli pracę duszpasterską w diecezji Tarragona: ks. Szymon Welka (od 2010 r.) i ks. Marcin Matynka (od 2011 r.). Podczas pobytu dostojny gość kilkakrotnie wyraził wdzięczność ks. bp. Meringowi za skierowanie ich do Tarragony.
Katalonię przez wieki nazywano „ziemią świętych”. Papież Jan Paweł II kanonizował dziewięciu, a beatyfikował kilkudziesięciu Katalończyków.  Istnieje tam żywa katolicka tradycja, której korzenie tkwią w zaczynie apostolskim św. Pawła. Po przybyciu na Półwysep Iberyjski (okres rozkwitu Imperium Rzymskiego) Paweł zatrzymał się w Tarragonie. Mieszkańcy prowincji Tarraco słuchali jego przepowiadania. Jest apostołem tarragończyków. Do panteonu wielkich świętych tej ziemi należą: św. Fruktoz – biskup męczennik za wiarę, jego diakoni i towarzysze męczeństwa Auguriusz i Eulogiusz, a także św. Maginus, św. Jerzy i św. Tekla – patronka miasta Tarragona.
Przed południem 6 lipca w domu biskupów włocławskich odbyła się konferencja prasowa z udziałem ks. biskupa Meringa, kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. dr. Artura Niemiry i ks. dr. Witolda Dorsza. Abp Jaume Pujol podzielił się przeżyciami z pobytu w naszej diecezji i odpowiedział na pytania, głównie dotyczące sytuacji Kościoła i stanu wiary katolików hiszpańskich. Przyznał, że dzięki wizycie lepiej poznał rzeczywistość Kościoła w Polsce oraz sytuację społeczno-polityczną naszego kraju. Głębokim przeżyciem dla prymasa Katalonii były pielgrzymki do sanktuariów Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich, gdzie był szafarzem sakramentu bierzmowania, św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli i sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Mianem perły określił sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, gdzie przebywał dwukrotnie; m.in. uczestniczył w spotkaniu z katechetami (w Episkopacie Hiszpanii ks. abp Pujol jest odpowiedzialny za katechezę). Ponadto prymas Katalonii uczestniczył w obrzędzie wprowadzenia na urząd proboszcza parafii Wieniec ks. Witolda Dorsza, którego poznał, gdy kapłan studiował w Pampelunie.
Zapytany o zasadność nauki religii w szkole, w kontekście ataków środowisk domagających się w Polsce usunięcia katechezy z programu nauczania, abp Tarragony stwierdził, że katecheza jest konieczna dla integralnej formacji osoby ludzkiej i tak samo ważna, jak formacja intelektualna. Ponadto wychowanie religijne dzieci jest prawem ich rodziców. Obecność katechezy w programie nauczania ważna jest również dlatego, że wprowadza ucznia w sferę kultury religijnej, uczy języka symboli. Bez ich znajomości trudno – bądź w ogóle nie można zrozumieć – dziedzictwa, kultury własnego kraju. Ważne, że udział ucznia w lekcjach katechezy może być inspiracją do stawiania najważniejszych pytań natury egzystencjalnej.
W sierpniu 2011 r. w Madrycie odbył się XXVI Światowy Dzień Młodzieży. W związku z tym podczas konferencji pojawiło się pytanie o stan wiary młodzieży hiszpańskiej, a szerzej Hiszpanów. Do jakiej Hiszpanii przyjechał papież Benedykt XVI? „Przybycie Ojca Świętego było jak ożywczy powiew wiatru” – odpowiedział abp Pujol. Papieską wizytę uznał za kamień węgielny, początek nowego etapu. Poruszyły się młode serca; mimo ofensywy laickości wzrasta liczba grup formacyjnych. Hiszpańskie społeczeństwo tęskni za Bogiem, który nadaje sens życiu człowieka. Młodzież potrzebuje świadectwa, że bycie młodym i chrześcijaninem nie wyklucza się. Nie liczą się słowa, lecz działanie, akty nawrócenia i wiary. Abp Pujol wyraził nadzieję, że Rok Wiary stanie się dla wielu osób przeżyciem, wniknięciem w istotę życia chrześcijańskiego. 
Pytany o problem ustawodawstwa hiszpańskiego, które narusza podstawy, na jakich oparte jest społeczeństwo – zwłaszcza małżeństwo, rodzina i wolność religijna – ksiądz prymas ukazał przykłady promowania postaw skutkujących odchodzeniem od wartości religijnych i moralnych. Prawo aborcyjne z lipca 2010 r. zezwala na aborcję na życzenie w pierwszych 14 tygodniach ciąży. Dziewczęta, które skończyły 16 lat, nie muszą informować rodziców o zamiarze poddania się aborcji. Również inne ustawy nie zapewniają należytej ochrony najsłabszym, a Kościół uznawany jest przez środowiska laickie za wsteczny i wrogi człowiekowi. Hierarcha wysoko ocenił pracę charytatywną Kościoła w Hiszpanii, zwłaszcza Caritas, która wychodzi z licznymi inicjatywami z zakresu solidarności społecznej. Bolesnym faktem jest istnienie lobby dążącego do wyeliminowania głosu Kościoła katolickiego wypowiadającego się na temat wizji człowieka zgodnej z jego naturą, rozumienia płci, ładu moralnego, manifestowania wiary, przekonań, chrześcijańskiej tożsamości itp.
Poproszony o zabranie głosu ks. bp Wiesław Mering streścił historię kontaktów z arcybiskupem Tarragony, w których pośrednikiem był ks. Witold Dorsz. Następnie wyraził wdzięczność dostojnemu gościowi za „włączenie się w duszpasterstwo diecezji włocławskiej” i przedstawił pożytki wynikające z utrzymywania kontaktów między obydwiema diecezjami. Sprzyjają lepszemu wzajemnemu poznaniu życia religijnego, prowadzą do wymiany doświadczeń duszpasterskich, stanowią zachętę dla księży do podjęcia pracy w Tarragonie lub innych miejscach misyjnych. Ponadto, dzięki wizycie abp. Jaume Pujola, „innego charakteru nabierze przyszłoroczna pielgrzymka kapłanów diecezji włocławskiej do Santiago de Compostela, na trasie której znajduje się Tarragona. Wiemy, że jest tam otwarte serce księdza arcybiskupa” – powiedział biskup włocławski.
 

 
Wykorzystano cytat z poematu katalońskiego poety i polityka Carlesa Pi i Sunyera Rozmowa Czarnych Madonn, polskiej i katalońskiej w przekładzie Jerzego Sławomirskiego. Tekst napisany jesienią 1939 r. ma formę dialogu Matki Bożej z Montserrat i Matki Bożej z Jasnej Góry. Jest refleksją na temat tragedii, jaką w Hiszpanii stała się klęska demokracji pokonanej przez faszyzm, a w Polsce – agresja niemiecka i radziecka we wrześniu 1939 r. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki