Logo Przewdonik Katolicki

Patroni trudnych czasów

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Obu można nazwać patronami trudnych czasów. Takiego sformułowania użył wobec męczennika ten, który ogłosił go świętym.

Obu można nazwać „patronami trudnych czasów”. Takiego sformułowania użył wobec męczennika ten, który ogłosił go świętym.

 

Trwający rok z pewnością będzie rokiem Jana Pawła II. Upłynie również pod znakiem św. Maksymiliana Kolbego. W obchody roku świętego męczennika włączył się także Kraków.

 

 

Św. Maksymilian i Kraków

Maksymilian Kolbe w 1919 r. rozpoczął wykłady w seminarium franciszkańskim w Krakowie. Przerwał je po roku z powodu gruźlicy. Z Krakowem i z osobą świętego wiążą się także początki wydawania „Rycerza Niepokalanej” w 1922 r.

 

Rok pełen inicjatyw

W Niepokalanowie i Oświęcimiu odbędą się główne uroczystości upamiętniające męczennika z Auschwitz. W planach jest m. in. pielgrzymka parafii pw. św. Maksymiliana do Niepokalanowa (28.05) – w naszej archidiecezji wezwania tego świętego noszą parafie w Krakowie-Mistrzejowicach, Krakowie-Opatkowicach, w Rudniku oraz w Woli Filipowskiej. Od 13.08 do 15.08 odbędą się w Oswięcimiu-Harmężach międzynarodowe obchody 70-tej rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. 14 sierpnia br. w bazylice franciszkanów w Krakowie będzie sprawowana Msza św., którą uświetni występ chóru Voce Angeli. Więcej informacji o obchodach na www.rokkolbianski.pl. 

Święci nie na wyścigi

Rozmowa z o. Markiem Wódką, rzecznikiem Roku Kolbiańskiego w Polsce


Senat ustanowił rok 2011 Rokiem św. Maksymiliana. Czego ten Święty męczennik może nauczyć dzisiaj ludzi?

– Decyzja Senatu jest uczczeniem życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana. W uchwale Senatorów wymienione są cechy świętego franciszkanina, które pozostają nadal aktualne: jawi się on przede wszystkim jako obrońca godności człowieka, wzór cnót, autorytet moralny, bohater o heroicznej odwadze, wychowawca, społecznik, a także męczennik, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał za drugiego człowieka dobrowolnie życie.


Czy św. Maksymilian, mimo licznych inicjatyw w 2011 r., nie będzie w cieniu Jana Pawła II?

– Wśród świętych nie ma rywalizacji o pierwsze miejsca. Jan Paweł II nazwał o. Maksymiliana największym świętym XX w., jakiego przyszło mu wynosić do chwały ołtarzy. W Roku Kolbiańskim może to Męczennik Auschwitz wstawił się u Boga, aby Jana Pawła II nasze pokolenie zaczęło nazywać największym świętym XXI w. Jako franciszkanie, mile zaskoczeni beatyfikacją Papieża Polaka, będziemy starali się większą uwagę zwrócić na wspólne elementy w nauczaniu obu naszych Rodaków, pokazać czego Jan Paweł II nauczył się od św. Maksymiliana. Ten pierwszy jest patronem „naszych trudnych czasów”, drugi zaś zapewne nim się stanie niebawem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki