Logo Przewdonik Katolicki

2011 - Rokiem św. Maksymiliana

Michał Gryczyński
Fot.

Św. Rajmund - Maksymilian Maria Kolbe przyszedł ma świat w 1894 r. w Zduńskiej Woli. Został franciszkaninem, a dziełem swego życia uczynił Niepokalanów, Gród Maryi, usytuowany w Paprotni, na terenie gminy Teresin. Podczas wojny - jako więzień Auschwitz nr 16670 - zgłosił się dobrowolnie, w zamian za Franciszka Gajowniczka, na śmierć w bunkrze głodowym.

 

Św. Rajmund - Maksymilian Maria Kolbe przyszedł ma świat w 1894 r. w Zduńskiej Woli. Został franciszkaninem, a dziełem swego życia uczynił Niepokalanów, „Gród Maryi”, usytuowany w Paprotni, na terenie gminy Teresin. Podczas wojny - jako więzień Auschwitz nr 16670 - zgłosił się dobrowolnie, w zamian za Franciszka Gajowniczka, na śmierć w bunkrze głodowym.

 

 

Miał wtedy 47 lat. Po dwóch tygodniach dobito go zastrzykiem z fenolu, a jego ciało spalono w obozowym krematorium. W 1982 r. Kościół ogłosił go świętym.

Jednogłośną decyzją Senatu RP rok 2011 – 70. rocznica męczeńskiej śmierci - będzie poświęcony pamięci tego wybitnego Polaka i kapłana. W taki sposób Senat RP chce oddać cześć życiu i moralnej postawie wielkiego świętego. Jest on autentycznym autorytetem moralnym i wzorem cnót, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą i społecznikiem, symbolizującym obronę godności człowieka. W imię solidarności z drugim człowiekiem zachował się heroicznie, podejmując dobrowolnie cierpienie, poświęcając swe życie za bliźniego. Senat uznał, że jego myśl społeczna i ofiara mają szczególne znaczenie dla odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej. W przyjętej uchwale przypomniano słowa Sługi Bożego Jana Pawła II, że św. Maksymilian jest „patronem trudnych czasów”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki