Bóg nam się rodzi!

Wśród nocy wietrznej i ciemnej, zimnej i smutnej, szli przez świat wędrowcy. Ich życie upływało w rzeczywistości, w której zabrakło miejsca dla nadziei. Żywi, a bez zapału, pozbawieni najświętszych uczuć, szli ku przepaści człowieczeństwa.
Czyta się kilka minut

Wśród nocy wietrznej i ciemnej, zimnej i smutnej, szli przez świat wędrowcy. Ich życie upływało w rzeczywistości, w której zabrakło miejsca dla nadziei. Żywi, a bez zapału, pozbawieni najświętszych uczuć, szli ku przepaści człowieczeństwa.

I oto na ponurym horyzoncie zaczęło świtać. Blask szedł od wschodzącej gwiazdy! Przyszła godzina niepojęta, godzina cudu, czas objawienia się największego cudu miłości: w Betlejem narodził się Zbawiciel świata, Mesjasz Pan. Przyszedł po to, by odnaleźć, co zginęło, rozpalić, co zgasło, wskrzesić, co umarło. Serca zimne jak lód odtajały w bliskości Dzieciątka Jezus. Kojącą przystań, otuchę i pocieszenie znaleźli ludzie smutni, nieszczęśliwi, zbłąkani. Narodzony Zbawiciel podźwignął upadłych, występnych wprowadził na drogę prawości. Wątpiącym dodał otuchy, a łaknącym światła zachwycił blaskiem prawdy. 
 
Zbawca z dawna żądany
Jezus Chrystus, Zbawiciel świata, narodził się „w ubóstwie i głodzie”. Wzgardzony, nierozpoznany przez swoich, którzy go nie przyjęli – i jednocześnie okryty chwałą Król wieków. Światłość ze światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego… Znad stajenki w Betlejem popłynął przez ziemię anielski hymn sławiący Boga na wysokości i głoszący pokój ludziom dobrej woli. Jako pierwsi oddali Mu pokłon najbiedniejsi: pasterze. Wcześniej przestraszyła ich obecność Anioła Pańskiego, który zwiastował rzeczy niebywałe: radość, która będzie udziałem całego narodu. Uspokojeni przez anioła i oświeceni chwałą Pańską, pospieszyli do Betlejem. Znaleźli Maryję, Józefa i Dziecko leżące w żłobie, a oddawszy hołd Narodzonemu, zaczęli opowiadać o tym, co wcześniej usłyszeli. Od Maryi nie dowiedzieli się niczego o Jezusie, a jednak już w drodze powrotnej wielbili Boga i wysławiali Go za wszystko, co słyszeli i widzieli (por. Łk 2, 8–20).
 
Czym prędzej się wybierajmy
Jaka jest nasza wiara? Czy całym sercem wierzymy, czy tylko powtarzamy, że Jezus jest Zbawicielem świata, przynosi pokój światu, który pokoju potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek. To prawda: nigdy nie będziemy dostatecznie wdzięczni Bogu za cuda Jego miłości. Jednak jak odpowiedziałby człowiek XXI w. zapytany, czy wierzy, że niebawem ujrzy anioła zwiastującego „chwałę na wysokości Bogu” i radosną nowinę pokoju ludziom dobrej woli? Choć nasze serca tęsknią za owym pokojem, to jednak wiele wskazuje na to, że są pełne zwątpienia. Nie chcemy, a może nie potrafimy, szukać i dążyć do pokoju Bożego w sobie i w bliźnich. Niedostatecznie wprowadzamy go we wzajemne relacje. Próżna będzie ludzka tęsknota za pokojem serca, jeśli w doczesnej, gorączkowej, zapobiegliwej działalności, którą nazywamy życiem, zapomnimy o Bogu, bądź uznamy, że nie potrzebujemy Go znać.
Pokój głoszony przez aniołów nad stajenką betlejemską związany jest z wyborem wierności Bogu. Dlatego podczas Pasterki, podczas Mszy św. w uroczystość Narodzenia Pańskiego, pozwólmy myślom powędrować ku Prawdzie, a sercu ogrzać się przy Sercu Dzieciątka: przy Sercu Zbawcy. Patrząc na betlejemski żłóbek, prośmy Jezusa Chrystusa, by darzył nas łaską wytrwania Mu w wierności. Tak obdarowani, zyskamy moc do wydobywania się z grzechu. Czynami dobra i miłości rozpędzimy mroki zła. Podążać za Chrystusem, być świadkiem Chrystusa, to znaczy bezkompromisowo kroczyć za Nim ku jasnym sferom ideałów. Wtedy Zbawiciel świata żyje w nas, jest i w nas.
 
Chwała bądź Bogu w wysokości,
A ludziom pokój na niskości.
Narodził się Zbawiciel…

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 52/2011