- Jubileusz jest podsumowaniem wielkich dzieł świętego Wincentego á Paulo – powiedział abp Tadeusz Gocłowski.
Pasterz przewodniczył uroczystościom z okazji 85-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod bydgoską bazylikę oraz wspomnienia 350. rocznicy śmierci jej wielkiego patrona.
Dynamizm Bożego ducha
Księża misjonarze prowadzą w mieście nad Brdą jedną z największych wspólnot w diecezji. Jej patronem jest św. Wincenty. – Wydawać by się mogło, że święty najwięcej działa wtedy, kiedy żyje. I tak było. Wielkie dzieła, które podejmował, to przede wszystkim służba miłosierdzia w stosunku do drugiego człowieka. Pewnie najbardziej czytelny jest apostolat księży. Drugie dzieło to niewątpliwie zgromadzenie żeńskie – powiedział abp Tadeusz Gocłowski.
Były metropolita gdański dodał, że po śmierci wielkiego świętego dzieła zaczęły nabierać dynamizmu i wciąż owocują. – Misjonarze przybyli do Polski w roku 1651. Na 30 seminariów diecezjalnych 22 prowadzone były przez to zgromadzenie. To wielkie dzieło, które obejmowało niemal wszystkie diecezje w Polsce. Nie wolno zapomnieć o bydgoskiej bazylice. Najpierw były dzieła charytatywne, potem zmaganie się z hitleryzmem i wreszcie konsekracja świątyni przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jubileusz to wszystko podsumowuje – dodał hierarcha.
Księża misjonarze zostali zaproszeni do Bydgoszczy przez kard. Edmunda Dalbora, aby – ze względu na szczególny brak kościołów prowadzonych przez polskich księży – otworzyli nową placówkę duszpasterską i małe seminarium. Przybywający do Bydgoszczy kapłani wyznaczyli cel swojej działalności duszpasterskiej: budowę świątyni dla Polaków w tej części miasta, przeciwdziałanie antypolskiej działalności bydgoskich Niemców, wotum wdzięczności za powrót Pomorza do macierzy oraz uczczenie 300-lecia powstania zgromadzenia.
W trudzie rąk i w pocie czoła
Wspólnotę erygowano 24 kwietnia 1924 r. Kamień węgielny poświęcił i wmurował 27 września 1925 r. bp Antoni Laubitz z Gniezna. Elewację nowej świątyni wykonano po 77 latach – w roku 2002. – Na świątyni widnieje napis „Błogosławieni miłosierni”. On ciągle pobudza nas do tego, abyśmy umieli zauważać tych najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Warto przytoczyć słowa św. Wincentego: „Kochajmy Boga, moi bracia, kochajmy Boga, ale niech to będzie w trudzie naszych rąk i w pocie czoła naszego” – powiedział ks. Marek Bednarek.
Proboszcz bydgoskiej bazyliki pochodzi z misjonarskiej parafii w Pabianicach. – Pociągnął mnie wielki charyzmat św. Wincentego. Także przykład i wzór proboszcza. Zostałem wcześnie osierocony. Moja matka zmarła, kiedy miałem dwanaście lat. Wtedy bardzo pomogli mi misjonarze. Zajęli się mną, dzięki nim zdobyłem wykształcenie, a dzisiaj jestem szczęśliwym księdzem – dodał ks. Bednarek.
Przy parafialnej świątyni działa wiele wspólnot i stowarzyszeń. W dzieła są zaangażowani duchowni, a także świeccy. Wśród nich Karol Malendowicz, który na co dzień jest katechetą w Zespole Szkół nr 10 w Bydgoszczy. – Charyzmat zgromadzenia i parafii przejawia się zwłaszcza w pełnieniu konkretnych dzieł miłosierdzia, które Wincenty propagował swoim życiem. Tutaj doświadczam wielkiego oddania względem Boga i ludzi. To jest to, czego pragnął święty – mówił.
W czasie liturgii Mszę św. koronacyjną Mozarta wykonali członkowie Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Chóru Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji z relikwiami św. Wincentego, a towarzyszyła im Orkiestra Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













