Logo Przewdonik Katolicki

Znak szczególnego miłosierdzia…

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Takich kościołów jest w Polsce ponad sto a może i jeszcze więcej. Salezjanów w Warszawie, Dominikanów w Jarosławiu, Cystersów w Mogile, katedralny w Przemyślu, Sandomierzu, Krakowie Żeby dostać się na listę i uzyskać honorowy tytuł "bazyliki mniejszej", świątynia powinna spełniać kilka kryteriów: wyróżniać się wartością zabytkową lub walorami liturgicznymi...

Takich kościołów jest w Polsce ponad sto… a może i jeszcze więcej. Salezjanów w Warszawie, Dominikanów w Jarosławiu, Cystersów w Mogile, katedralny w Przemyślu, Sandomierzu, Krakowie… Żeby dostać się na listę i uzyskać honorowy tytuł "bazyliki mniejszej", świątynia powinna spełniać kilka kryteriów: wyróżniać się wartością zabytkową lub walorami liturgicznymi i duszpasterskimi. Bydgoska bazylika - mimo że "mniejsza" - jest największą świątynią w diecezji i jedną z większych w skali całego kraju. Od początku jej dzieje splecione są z posługą Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.W tym roku przypada potrójny jubileusz bazyliki: 80. rocznica wmurowania kamienia węgielnego, 60. rocznica oddania do użytku wiernych i poświęcenia kościoła po zniszczeniach wojennych oraz 25. rocznica konsekracji przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspólnota Księży Misjonarzy - razem z mieszkańcami parafii - uczciła tę szczególną okazję Mszą Świętą, której przewodniczył ks. abp Tadeusz Gocłowski. W celebrze wziął udział wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji - ks. Arkadiusz Zakręta CM.

Przyszłe miejsce kultu…


- Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jak przed laty wyglądała Bydgoszcz bez tego kościoła… Z chwilą, kiedy zaczęto wznosić jego mury, kiedy 27 września 1925 roku wmurowano kamień węgielny poświęcony przez pierwszego prymasa odrodzonej Polski, kard. Edmunda Dalbora, to miejsce stało się ośrodkiem wielkiej aktywności duchowej i patriotycznej - przyznaje proboszcz bazyliki, ks. Marek Bednarek CM, który 16 lat temu - jako diakon - odbywał w parafii praktykę duszpasterską. Jego zdaniem, bazylika powinna być dla całej Bydgoszczy znakiem szczególnego Miłosierdzia Bożego, powinna zawsze przypominać o Ojczyźnie i wielkim rodaku - Janie Pawle II, który 3 czerwca 1997 roku wyniósł kościół do godności "bazyliki mniejszej". - Wierzę, że stanie się ona miejscem kultu nowego patrona Polski po beatyfikacji i kanonizacji naszego Papieża - dodaje.
Warto zatrzymać się nad datą "22 maja 1980" - konsekracji ołtarza i murów świątyni dokonał wówczas kard. Stefan Wyszyński. Świadkiem tamtych wydarzeń - jako wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji - był ks. abp Tadeusz Gocłowski, który na polecenie Prymasa namaszczał własną ręką ściany bazyliki…

"Zakochany" w bazylice…


Ksiądz Tadeusz Wojtonis CM historię bazyliki zna na pamięć. Najpierw był ministrantem, potem z grupą kleryków pomagał "podnosić" prezbiterium bazyliki do obecnego poziomu, wożąc taczkami gruz, żwir, piasek, beton. - Jako kleryk, zastępowałem także w czasie wakacji letnich mojego ojca, który pełnił funkcję kościelnego - wspomina.
Historia samej świątyni sięga lat 20. Początkowo miasto posiadało tylko jedną parafię farną, którą z czasem trzeba było podzielić na mniejsze ośrodki duszpasterskie. W 1924 roku księża misjonarze otrzymali od kard. Edmunda Dalbora propozycję objęcia parafii - nowy kościół miał być wotum wdzięczności za powrót Bydgoszczy do macierzy oraz pamiątką 300-lecia istnienia zgromadzenia. Stanęło przed nimi niemałe wyzwanie - w końcu wysokość wnętrza bazyliki sięga 36 metrów, a szczyt krzyża na zewnątrz - 64! Najbardziej monumentalnym elementem jest kopuła. Zgodnie z projektem prof. Wiktora Zina, jej sklepienie podbito kwiatami. Ten etap prac był jednym z najtrudniejszych - wystarczy sobie wyobrazić, że największe z nich mają średnicę dwóch metrów przy wadze blisko 300 kilogramów!
Bazylika - mimo swoich 80 lat - otwiera się na "nowe". W maju 2001 roku można było na stronie internetowej (www.bazylika.com.pl) obejrzeć transmisję z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki