Logo Przewdonik Katolicki

Epidemia powikłań

Renata Krzyszkowska
Fot.

Wzrastająca liczba zachorowań na cukrzycę, późne wykrywanie choroby, ograniczony dostęp pacjentów do nowoczesnej farmakoterapii to, jak mówią specjaliści prosta droga do tego, by nie tylko o cukrzycy, ale także o jej powikłaniach mówić w kategoriach epidemii.

 

Wzrastająca liczba zachorowań na cukrzycę, późne wykrywanie choroby, ograniczony dostęp pacjentów do nowoczesnej farmakoterapii to, jak mówią specjaliści – prosta droga do tego, by nie tylko o cukrzycy, ale także o jej powikłaniach mówić w kategoriach epidemii.

 

Cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności. Leczenie powikłań cukrzycy jest w Polsce około 8-krotnie droższe niż leczenie samej choroby. Do najgroźniejszych następstw cukrzycy należy: nefropatia, czyli choroby nerek, retinopatia, czyli choroby oczu, zawał, niewydolność serca, udar mózgu, choroba naczyń obwodowych np. stopa cukrzycowa – będąca najczęstszą przyczyną nieurazowych amputacji kończyn dolnych. Przed wystąpieniem powikłaniami skutecznie chronią nowoczesne leki. Analogi uzyskane w drodze biotechnologii różnią się od insuliny ludzkiej jednym lub kilkoma aminokwasami. Dzięki temu osiągnięciu w leczeniu cukrzycy włączone zostały dodatkowe bezpieczniki zapobiegające odległym powikłaniom.

Ryzyko wystąpienia powikłań, na które narażeni są chorzy na cukrzycę typu 2, związane jest z niedostateczną kontrolą glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. Za konieczne uznaje się długoterminowy pomiar poziomu cukru HbA1 we krwi oznaczający hemoglobinę glikowaną. Niestety hemoglobina w krwinkach czerwonych stosunkowo łatwo dołącza cząsteczkę glukozy z krwi. Im wyższy poziom glukozy we krwi i im dłużej się utrzymuje, tym więcej dołącza się glukozy i więcej jest hemoglobiny glikowanej. Ponieważ krwinka czerwona żyje przeciętnie około 120 dni - poziom hemoglobiny glikowanej dokładnie odzwierciedla przeciętny poziom cukru we krwi w tym czasie. Dlatego wskaźnik ten stał się oceną skuteczności leczenia cukrzycy w dłuższych odcinkach czasu. Obniżenie poziomu HbA1c o każdy pojedynczy procent zmniejsza ryzyko uszkodzenia siatkówki, nerek i funkcji nerwów o 37 proc., a ryzyko śmierci związanej z cukrzycą o 20 proc.

Niezwykle istotny jest również pomiar stężenia cukru we krwi mierzony dwie godziny po posiłku (PPG), ponieważ istnieje związek między poposiłkowym poziomem glukozy a zwiększonym ryzykiem występowania chorób układu krążenia.

 

 

- skuteczne leczenie, intensyfikowane wraz z rozwojem choroby, w tym nowoczesna insulinoterapia

- kontrola poposiłkowej glikemii (PPG) i HbA1c (hemoglobina glikowana)

- samokontrola cukrzycy

- systematyczna kontrola w poradni diabetologicznej

- stosowanie się do zaleceń lekarskich

- okresowe wizyty u okulisty, neurologa, kardiologa, nefrologa

- zmiana stylu życia na bardziej aktywny i złych nawyków żywieniowych

 


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki