Logo Przewdonik Katolicki

Upadłość konsumencka

Justyna Koper
Fot.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, czytelnicy proszą o wyjaśnienie podstawowych pojęć z tego zakresu.


 

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to możliwość ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną. Do tej pory wyłącznie firmy mogły ogłosić upadłość. Obecnie ustawa o upadłości konsumenckiej, która weszła w życie 31 marca br., daje taką możliwość wszystkim osobom, które nie są w stanie spłacić swoich długów.

Kto może ubiegać się o ogłoszenie upadłości?

O ogłoszenie upadłości może wnioskować osoba, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest rolnikiem i jest niewypłacalna. Należy wyjaśnić, że niewypłacalność oznacza sytuację, w której zobowiązania przekraczają wartość posiadanego majątku. Ogłoszenia upadłości dokonuje sąd po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania.

Na czym polega postępowanie upadłościowe osoby fizycznej?

Sąd bada w toku procesu, czy osoba ubiegająca się o ogłoszenie upadłości nie przyczyniła się do problemów finansowych, w których się znalazła. Jeśli okaże się, że niewypłacalność powstała z winy wnioskodawcy, wówczas sąd odmówi ogłoszenia upadłości takiej osoby.

Postępowanie upadłościowe polega na likwidacji majątku dłużnika i spłaceniu zobowiązań wierzycieli, dlatego upadły musi ujawnić cały swój majątek.

Czy w postępowaniu upadłościowym osoba fizyczna może stracić mieszkanie?

W sytuacji, gdy na spłatę długów nie wystarcza majątek ruchomy, sąd może nakazać sprzedaż nieruchomości, a więc także mieszkania dłużnika. W tym przypadku sąd ma obowiązek zapewnić upadłemu środki na wynajmowanie mieszkania przez rok.

Czy możliwa jest spłata zadłużenia na raty? 

Sąd może zezwolić na spłatę długu w ratach, jednak wcześniej muszą na to wyrazić zgodę wierzyciele. Ustawa przewiduje maksymalny okres spłaty długu w ratach na okres do pięciu, a nawet do siedmiu lat. Jeżeli upadły wykona plan spłat nałożony przez sąd, wówczas może złożyć wniosek o umorzenie części długu.

 

  

       

 

                                                                                                   


  

 

 

 

                                                                                 

                                                                                          

 

 

 

                                                                              

                                                                             

 

 

 

                                            

 

 

 

                                                      

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Bartłomiej
    15.10.2015 r., godz. 10:44

    Upadłość konsumencka to szansa dla tych osób, które są najbardziej zadłużone i nie potrafią spłacać swoich zobowiązań. Jest to na pewno dobra forma pomocy, gdyż daje szanse na to, że człowiek będzie mógł rozpocząć wszystko od nowa. Więcej informacji tutaj: http://upadlosckonsumencka.com.pl/

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki