Na czym polega upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to możliwość ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną. Do tej pory wyłącznie firmy mogły ogłosić upadłość. Obecnie ustawa o upadłości konsumenckiej, która weszła w życie 31 marca br., daje taką możliwość wszystkim osobom, które nie są w stanie spłacić swoich długów.
Kto może ubiegać się o ogłoszenie upadłości?
O ogłoszenie upadłości może wnioskować osoba, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest rolnikiem i jest niewypłacalna. Należy wyjaśnić, że niewypłacalność oznacza sytuację, w której zobowiązania przekraczają wartość posiadanego majątku. Ogłoszenia upadłości dokonuje sąd po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania.
Na czym polega postępowanie upadłościowe osoby fizycznej?
Sąd bada w toku procesu, czy osoba ubiegająca się o ogłoszenie upadłości nie przyczyniła się do problemów finansowych, w których się znalazła. Jeśli okaże się, że niewypłacalność powstała z winy wnioskodawcy, wówczas sąd odmówi ogłoszenia upadłości takiej osoby.
Postępowanie upadłościowe polega na likwidacji majątku dłużnika i spłaceniu zobowiązań wierzycieli, dlatego upadły musi ujawnić cały swój majątek.
Czy w postępowaniu upadłościowym osoba fizyczna może stracić mieszkanie?
W sytuacji, gdy na spłatę długów nie wystarcza majątek ruchomy, sąd może nakazać sprzedaż nieruchomości, a więc także mieszkania dłużnika. W tym przypadku sąd ma obowiązek zapewnić upadłemu środki na wynajmowanie mieszkania przez rok.
Czy możliwa jest spłata zadłużenia na raty?
Sąd może zezwolić na spłatę długu w ratach, jednak wcześniej muszą na to wyrazić zgodę wierzyciele. Ustawa przewiduje maksymalny okres spłaty długu w ratach na okres do pięciu, a nawet do siedmiu lat. Jeżeli upadły wykona plan spłat nałożony przez sąd, wówczas może złożyć wniosek o umorzenie części długu.