Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o darwinizm i ewolucję

Monika Nowacka
Fot.

Odpowiada: ks. dr Adam Adamski COr

Czym jest darwinizm ideologiczny?

– Jeśli mówimy o darwinizmie biologicznym, chodzi nam po prostu o teorię Karola Darwina, tłumaczącą pochodzenie gatunków. Natomiast gdy została już ogłoszona, zaczęto ją ideologizować, szukając argumentów uzasadniających odrzucenie stwórczej roli Boga. Ludzie kierujący się darwinizmem ideologicznym chcą udowodnić, że Boga nie ma, a człowiek właściwie niczym nie różni się od zwierząt, ponieważ wszyscy wyewoluowaliśmy z jakichś wcześniejszych form i w związku z tym człowiek jest „kuzynem” każdego innego stworzenia.

Można zakładać, że pierwszy człowiek był małpą?

– Nauki przyrodnicze mówią, że ludzki organizm zmieniał się, ewoluując w czasie, jak miało to miejsce w przypadku pozostałych organizmów. Czytając Księgę Rodzaju, widzimy jednak, że człowiek jest od pozostałych stworzeń ontycznie inną jakością. Bóg stworzył Adama na swój obraz i podobieństwo. Tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. O człowieku mówimy dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia z boskim pierwiastkiem tchniętym w jakąś wcześniejszą formę materii.

Czy dusza ludzka, podobnie jak nasz organizm, również ewoluowała?

– Kościół katolicki naucza, że dusza nasza nie wyewoluowała z wcześniejszych form materii żywej. Dusza została bowiem dana nam od Boga w momencie poczęcia. Badanie ewolucji organizmów jest domeną biologii, natomiast sprawą wiary jest to, co w człowieku duchowe.

W jaki sposób można połączyć naukowy punkt widzenia z religią?

– Jest to problem znany od dawna. Już Ojcowie Kościoła odwoływali się do metafory dwóch ksiąg: Księgi Biblii i Księgi Natury. Pierwsza z nich uczy o tym, jak osiągnąć zbawienie. Drugą człowiek ma czytać w celu poznania świata i „czynienia go sobie poddanym”. To jest domeną nauki. Ponieważ autorem obydwu tych ksiąg jest ten sam Bóg, nie może być między nimi sprzeczności. 

Rozmawiała

Monika Nowacka

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki