Prezydent Poznania został przyjęty przez arcybiskupa poznańskiego we wtorek, 30 marca 2009 roku. Po długich negocjacjach, które odbyły się „za zamkniętymi drzwiami”, ogłoszono zgodnie, że VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pozostanie w budynku przy ulicy Głogowskiej, który zajmuje od ponad 50 lat.
Zamiana nadzieją
Archidiecezja, która jest prawnym właścicielem tej nieruchomości, jest skłonna przekazać ją miastu w zamian za inny budynek, który będzie służył celom kościelnym. Pod uwagę brane są należące do Miasta nieruchomości przy ulicy Kanclerskiej, w których znajduje się obecnie szkoła katolicka. Choć obiekty te mają niższą wartość rynkową niż kościelne grunty i budynki przy Głogowskiej, to jednak przy odpowiednim zbilansowaniu zamiana będzie możliwa.
Ekonom archidiecezji poznańskiej ks. kan. Henryk Nowak podkreśla, że najnowsze ustalenia księdza arcybiskupa i prezydenta miasta mają na razie wstępny charakter. – Zespoły negocjacyjne obu stron kontynuują rozmowy w oparciu o stanowisko wypracowane przez swych zwierzchników – mówi ksiądz ekonom. – Przed nami jeszcze dużo pracy. Trzeba przeprowadzić fachową wycenę i inwentaryzację obu nieruchomości, określić stawki i zasady wymiany, a dopiero na końcu przystąpić do samej transakcji – referuje ks. Nowak. Szczególnie ważny jest fakt, że tego typu zamiana nieruchomości kościelnej musi się odbyć w zgodzie z przepisami prawa kanonicznego. – Na zamianę naszej nieruchomości przy ul. Głogowskiej musi się zgodzić sama Stolica Apostolska, bowiem wartość tego mienia przekracza kompetencje biskupa miejsca. Tego, jaka będzie ostateczna decyzja Watykanu w tej sprawie, dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy. Z naszego punktu widzenia nic nie zagraża bytowi VIII Liceum – zaznacza ksiądz ekonom Henryk Nowak.
Nabór do szkoły może więc przebiegać normalnie. Dopóki zmiana budynków nie dokona się, kuria będzie prawdopodobnie pobierać od miasta czynsz za użytkowanie należących do archidiecezji poznańskiej nieruchomości. Ma on być proporcjonalny do czynszu, jaki Kościół płaci miastu za najem gmachów przy ul. Kanclerskiej.
Radość w szkole
Wynik ustaleń pomiędzy abp. Gądeckim a prezydentem Grobelnym wywołał też ulgę w samej szkole przy Głogowskiej. Licealiści nie kryją swojego zadowolenia z takiego przebiegu sprawy. Z fasady szkoły zniknęły żałobne barwy i transparenty z napisami, strona internetowa „Ósemki” „zrzuciła” czarną winietę, a na jej czołówce zamieszczono krótki list dyrektor Jadwigi Walkowiak, w którym dziękuje „Jego Ekscelencji i Panu Prezydentowi za chęć porozumienia, dobre intencje i pomyślny rezultat rozmowy”. - Wierzę, że trudny czas niepewności już minął, a przed nami dobra przyszłość przy Głogowskiej 92 – dodaje dyrektor Walkowiak.
Pozostaje żywić nadzieję, że dalsze negocjacje, których finału według nieoficjalnych doniesień można spodziewać się najwcześniej za rok, przebiegną w atmosferze spokoju, przy poszanowaniu praw obu stron i przy szczególnym uwzględnieniu dobra publicznego, jakim jest los tak zasłużonego dla Poznania VIII LO. – Choć pewne procedury z natury rzeczy muszą potrwać – mówi ks. Henryk Nowak – to umówiliśmy się ze stroną miejską, że wszystkie działania będą prowadzone bez zbędnej zwłoki, w szybkim tempie, ale i w spokoju jednocześnie. Pozostaje wierzyć, że nikt ani nic nie zakłóci tempa w zmierzaniu ku szczęśliwemu zakończeniu tej niepozbawionej dramaturgii sprawy.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













