Logo Przewdonik Katolicki

Zawsze warto poczekać

Adam Suwart
Fot.

Spotkanie prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim przecięło dalsze spekulacje na temat przyszłości VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Arcybiskup wcielił w czyn swoje wcześniejsze zapewnienia o woli Kościoła, by szkoła pozostała w zajmowanym przez nią budynku.

 

Prezydent Poznania został przyjęty przez arcybiskupa poznańskiego we wtorek, 30 marca 2009 roku. Po długich negocjacjach, które odbyły się „za zamkniętymi drzwiami”, ogłoszono zgodnie, że VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pozostanie w budynku przy ulicy Głogowskiej, który zajmuje od ponad 50 lat.

 

Zamiana nadzieją

Archidiecezja, która jest prawnym właścicielem tej nieruchomości, jest skłonna przekazać ją miastu w zamian za inny budynek, który będzie służył celom kościelnym. Pod uwagę brane są należące do Miasta nieruchomości przy ulicy Kanclerskiej, w których znajduje się obecnie szkoła katolicka. Choć obiekty te mają niższą wartość rynkową niż kościelne grunty i budynki przy Głogowskiej, to jednak przy odpowiednim zbilansowaniu zamiana będzie możliwa.

Ekonom archidiecezji poznańskiej ks. kan. Henryk Nowak podkreśla, że najnowsze ustalenia księdza arcybiskupa i prezydenta miasta mają na razie wstępny charakter. – Zespoły negocjacyjne obu stron kontynuują rozmowy w oparciu o stanowisko wypracowane przez swych zwierzchników – mówi ksiądz ekonom. – Przed nami jeszcze dużo pracy. Trzeba przeprowadzić fachową wycenę i inwentaryzację obu nieruchomości, określić stawki i zasady wymiany, a dopiero na końcu przystąpić do samej transakcji – referuje ks. Nowak. Szczególnie ważny jest fakt, że tego typu zamiana nieruchomości kościelnej musi się odbyć w zgodzie z przepisami prawa kanonicznego. – Na zamianę naszej nieruchomości przy ul. Głogowskiej musi się zgodzić sama Stolica Apostolska, bowiem wartość tego mienia przekracza kompetencje biskupa miejsca. Tego, jaka będzie ostateczna decyzja Watykanu w tej sprawie, dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy. Z naszego punktu widzenia nic nie zagraża bytowi VIII Liceum – zaznacza ksiądz ekonom Henryk Nowak.

Nabór do szkoły może więc przebiegać normalnie. Dopóki zmiana budynków nie dokona się, kuria będzie prawdopodobnie pobierać od miasta czynsz za użytkowanie należących do archidiecezji poznańskiej nieruchomości. Ma on być proporcjonalny do czynszu, jaki Kościół płaci miastu za najem gmachów przy ul. Kanclerskiej.

 

Radość w szkole

Wynik ustaleń pomiędzy abp. Gądeckim a prezydentem Grobelnym wywołał też ulgę w samej szkole przy Głogowskiej. Licealiści nie kryją swojego zadowolenia z takiego przebiegu sprawy. Z fasady szkoły zniknęły żałobne barwy i transparenty z napisami, strona internetowa „Ósemki” „zrzuciła” czarną winietę, a na jej czołówce zamieszczono krótki list dyrektor Jadwigi Walkowiak, w którym dziękuje „Jego Ekscelencji i Panu Prezydentowi za chęć porozumienia, dobre intencje i pomyślny rezultat rozmowy”. - Wierzę, że trudny czas niepewności już minął, a przed nami dobra przyszłość przy Głogowskiej 92 – dodaje dyrektor Walkowiak.

Pozostaje żywić nadzieję, że dalsze negocjacje, których finału według nieoficjalnych doniesień można spodziewać się najwcześniej za rok, przebiegną w atmosferze spokoju, przy poszanowaniu praw obu stron i przy szczególnym uwzględnieniu dobra publicznego, jakim jest los tak zasłużonego dla Poznania VIII LO. – Choć pewne procedury z natury rzeczy muszą potrwać – mówi ks. Henryk Nowak – to umówiliśmy się ze stroną miejską, że wszystkie działania będą prowadzone bez zbędnej zwłoki, w szybkim tempie, ale i w spokoju jednocześnie. Pozostaje wierzyć, że nikt ani nic nie zakłóci tempa w zmierzaniu ku szczęśliwemu zakończeniu tej niepozbawionej dramaturgii sprawy. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki