Logo Przewdonik Katolicki

Architektura zabytkowej Florencji

PK
Fot.

Nie bez powodu Florencja nazywana jest perłą Toskanii. To właśnie to, założone w 59 r. p.n.e., miasto zachwyca niesamowitą architekturą, a jego malowniczą panoramę można podziwiać między innymi z Piazzale Michelangelo (fot. panorama), gdzie prócz zabytkowych budynków w tle widać wzgórza Toskanii.


Nie bez powodu Florencja nazywana jest „perłą Toskanii”. To właśnie to, założone w 59 r. p.n.e., miasto zachwyca niesamowitą architekturą, a jego malowniczą panoramę można podziwiać między innymi z Piazzale Michelangelo (fot. panorama), gdzie prócz zabytkowych budynków w tle widać wzgórza Toskanii.

Już z daleka największą uwagę przyciąga, poświęcona w 1436 r., katedra Santa Maria del Fiore z fasadą w neogotyckim stylu i słynną kopułą Brunelleschiego (fot. DUOMO). Nieopodal znajduje się Baptysterium San Giovanni będące najstarszym budynkiem Florencji, bo datowanym na VI lub VII w. Najsłynniejszą ozdobą są złocone drzwi z brązu (fot. Baptysterium). Ponadto nie sposób nie zauważyć Pałacu Vecchio (fot. Vecchio), czyli trzykondygnacyjnej budowli zakończonej wieżą z tarasem o wysokości 94 metrów, pełniącego rolę ratusza.

 

Tekst i foto: Magdalena Janiak   

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki