Logo Przewdonik Katolicki

Porto i Braga

Ks. Wojciech Nowicki
Porto, widok z mostu na miasto, Fot. Ks. Wojciech Nowicki

Z pielgrzymowaniem kojarzy mi się Porto, bo to stąd w 2018 roku wyruszyłem na malownicze Camino Português do położonego w Galicji Santiago de Compostella. A duchową stolicą Portugalii jest Braga. Oba miasta leżą w północnej części kraju.

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii. Położone jest niezwykle malowniczo, na wzgórzach, nad rzeką Duoro. Po drugiej stronie brzegu znajduje się Vila Nova da Gaia (dawniej Duoro Gaia). Miasto powstało w 1253 roku z inicjatywy Alfonsa III, który nie mógł dogadać się z biskupem Porto w sprawie pobierania ceł przewozowych i postanowił założyć konkurencyjny port. Dziś miasto pełni funkcję przedmieścia Porto, choć jest niezależne. To tutaj powstają wina porto. Do 1987 roku lokalni producenci cieszyli się wyłącznym prawem wytwarzania słynnego trunku. Z tej strony rzeki Duoro rozpościera się wyjątkowy widok na nadbrzeżną część Porto – Ribeirę. Położona na wzgórzu, składającą się z wyrastających jeden po drugim kolorowych domów i ciasnych, wijących się między nimi uliczek, wpisana została w 1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Porto to również ważny ośrodek akademicki. Znajduje się tu największy uniwersytet w kraju.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 28/2024, na stronie dostępna od 08.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki