Logo Przewdonik Katolicki

Zmagania z grypą

Renata Krzyszkowska
Fot.

Pomimo dostępnej profilaktyki w zakresie szczepień, z roku na rok rośnie liczba osób zapadających na grypę.

 

Jak wykazały właśnie opublikowane badania TNS OBOP, w porównaniu do poprzedniego sezonu jesienno-zimowego odsetek Polaków cierpiących na dolegliwości związane z grypą, albo przeziębieniem, co najmniej raz w roku, wzrósł z 68 proc. do 72 proc.

Kobiety chorują częściej (77 proc.) niż mężczyźni (67 proc.). Ponad jedna trzecia Polaków (36 proc.) choruje 2-3 razy w roku. Również w tej grupie zachorowania są częstsze wśród kobiet (42 proc.) niż wśród mężczyzn (31 proc.). Co najmniej raz w roku na przeziębienie i grypę choruje 78 proc. osób między 15. a 40. rokiem życia. Natomiast wśród osób powyżej 40. roku życia zachorowania na grypę i przeziębienie są nieco mniej powszechne. Raz w roku i częściej choruje 71% osób w wieku 40-49 lat, 69 proc. osób w wieku 50-59 lat i 64 proc. osób w wieku 60 lat i więcej.

Gdy dopadną nas pierwsze objawy choroby, sięgamy po leki dostępne bez recepty – co deklaruje 88 proc. badanych. Jedna piąta Polaków w przypadku grypy lub przeziębienia zawsze stosuje preparaty dostępne bez recepty. Natomiast co dziewiąty Polak deklaruje, że w czasie trwania choroby nigdy nie sięga po tego typu preparaty. Środków bez recepty wspomagających walkę z przeziębieniem i grypą częściej unikają mężczyźni (14 proc.) niż kobiety (9 proc.).

Lekarze przekonują, że osoba z grypą powinna pozostać w łóżku, wypoczywać i przyjmować dużo ciepłych płynów. W razie potrzeby można przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Grypa toruje drogę różnym bakteriom. Wywołane przez nie powikłania mogą doprowadzić nawet do zgonu. Tzw. nadkażenia bakteryjne mogą się pojawić już pięć dni po zakażeniu. Najczęściej dotyczą układu oddechowego. Wirus grypy może wywołać ciężkie śródmiąższowe zapalenie płuc lub utorować drogę zakażeniom bakteryjnym ucha środkowego, zatok obocznych nosa. Zapalenie uszu u dzieci może prowadzić nawet do częściowej utraty słuchu, czasami głuchoty. Szczególnie ciężko przebiega zapalenie oskrzelików u niemowląt. Powikłania kardiologiczne obejmują zapalenie mięśnia serca i osierdzia. Nie tylko grypa, ale wszystkie ostre infekcje i ostry stan zapalny są bardzo prawdopodobnym czynnikiem destabilizującym blaszkę miażdżycową i bezpośrednią przyczyną ostrych zespołów wieńcowych. Zawały serca oraz udary mózgu występują częściej zimą, a ich szczyt pokrywa się z większą liczbą infekcji układu oddechowego. Stwierdzono także, że przynajmniej 25 proc. zawałów serca jest bezpośrednio poprzedzona ostrą infekcją układu oddechowego.

Wirusy, w tym także grypy, w przeciwieństwie do bakterii, nie poddają się leczeniu antybiotykami. Jednak w przypadku towarzyszącego grypie dodatkowego zakażenia bakteryjnego lekarz zwykle zaleci ich stosowanie.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki