Logo Przewdonik Katolicki

Od "Ziarenek" do "Semen Dei"

Joanna Linka
Fot.

Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałam śpiewać. Wierzyłam, że to moje wielkie marzenie kiedyś się spełni. Po maturze rodzice radzili, bym zdobyła dobry zawód. Wybrałam więc wraz z koleżanką handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej. Nie mogłam jednak żyć bez śpiewu, dlatego zapisałam się do chóru UAM. Próby i koncerty były dla mnie zawsze wielkim świętem. Podjęłam pracę...

Odkąd tylko pamiętam, zawsze chciałam śpiewać. Wierzyłam, że to moje wielkie marzenie kiedyś się spełni. Po maturze rodzice radzili, bym zdobyła dobry zawód. Wybrałam więc wraz z koleżanką handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej. Nie mogłam jednak żyć bez śpiewu, dlatego zapisałam się do chóru UAM. Próby i koncerty były dla mnie zawsze wielkim świętem.

Podjęłam pracę w wyuczonym zawodzie, ale znowu szukałam możliwości realizowania swojej pasji. Zdecydowałam się przystąpić do egzaminu wstępnego na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zdałam. Byłam pierwsza na liście! To utwierdziło mnie w przekonaniu, że należy iść właśnie tą drogą i realizować swoje marzenia.

Zachwycił nas gospel
Gdy byłam na IV roku, urodził się mój syn Jacek. Wtedy w czasie rocznego urlopu poznałam organistę w „mojej” parafii – Wojciecha Szkudlarka. Wraz z nim 17 lat temu zdecydowałam, że założymy chór dziecięcy. Tak powstały „Ziarenka”.

Chór łatwo zdobywał serca słuchaczy. Dzieci śpiewały ciepłymi, pełnymi radości i ekspresji naturalnymi głosami. Starałam się dbać o to, by młodzi artyści nie wysilali nadmiernie swoich delikatnych aparatów głosowych. Najpierw chór śpiewał proste piosenki religijne, jednak w miarę doskonalenia emisji głosu i dorastania dzieci, już jako „Semen Dei”, zmienił trochę swoje zainteresowania. Repertuar poszerzył się o dzieła polskiego renesansu (Fr. Hamma, M. Gomółki), kanony z Taizé, utwory muzyki klasycznej, współczesnych kompozytorów i o gospel. Ten ostatni rodzaj muzyki zachwycił i młodzież, i mnie. Trochę „zeuropeizowany” gospel stał się naszą pasją. Podczas jednego z festiwali poznaliśmy norweskiego kompozytora gospel – Tora Aasa. Utwory tego muzyka chórzyści śpiewają dziś najchętniej.

Należąca do „Semen Dei” młodzież czasami sama tłumaczy teksty i próbuje swych sił w kompozycji. Nagraliśmy trzy kasety i cztery płyty. Od początku istnienia zespołu jest z nami Piotr Szulc – bardzo utalentowany perkusista, aranżer i solista. Przez ostatnie sześć lat współpracował z nami Tomek Mazur – wspaniały człowiek, pianista, trębacz, kompozytor i znakomity aranżer. Od września br. akompaniuje nam przyjaciel chóru, pianista Kuba Wilczek, a w ostatnim czasie dołączył do nas saksofonista Maciej Sokołowski.

Umiejętności i talent
Za namową ks. proboszcza Wojciecha Ławniczaka chór zaczął brać udział w konkursach. W różnych latach zdobył I miejsca na festiwalach: w Rychwałdzie, na Sakrosongu w Swarzędzu, Śremsongu i na Świętej Górze w Gostyniu. Wyróżnienie natomiast otrzymał na Międzynarodowym Festiwalu Gospel w Osieku i w Gostyniu.

Młodzież często koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Śpiewała już w Austrii, Francji, Szwajcarii, Niemczech i Norwegii. Przyjmowana jest serdecznie i gorąco oklaskiwana. Wszędzie zdobywają uznanie jej umiejętności wokalne i talent. Miejscowa prasa zamieszcza pochlebne recenzje, a gospodarze wystosowują ponowne zaproszenia.

Różnica wieku między chórzystami wzrasta. Zrodził się nawet pomysł, by stworzyć dwa chóry: dziecięcy i młodzieżowy. Póki co „Semen Dei” śpiewa podczas Mszy św., koncertuje i zawsze chętnie przyjmuje nową śpiewającą młodzież. Wszystkich, którzy chcieliby nas posłuchać, zapraszam 5 listopada do poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. Wystąpimy w ramach obchodów VI Ekumenicznego Święta Biblii. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.Dorota Czerwińska muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od 17 lat prowadzi chór „Semen Dei” w parafii Chrystusa Odkupiciela na os. Warszawskim.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki