Logo Przewdonik Katolicki

Rabin "Człowiekiem Pojednania 2007"

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Ortodoksyjny amerykański rabin Irving Greenberg został wyróżniony tytułem Człowieka Pojednania 2007 za działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Uroczystość wręczenia nagrody przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów odbyła się 16 października w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł Człowieka...

Ortodoksyjny amerykański rabin Irving Greenberg został wyróżniony tytułem „Człowieka Pojednania 2007” za działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Uroczystość wręczenia nagrody przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów odbyła się 16 października w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł „Człowieka Pojednania” jest nadawany co roku – naprzemiennie chrześcijaninowi i Żydowi, osobom zasłużonym na rzecz pojednania chrześcijańsko-żydowskiego, osobie spoza Polski lub osobie zamieszkałej przez długi czas poza granicami Polski. Dotychczasowymi laureatami byli m.in. ks. Manfred Deselaers, ks. prof. John Pawlikowski, rabin Michael Schudrich i Jan Nowak-Jeziorański. Laudację na cześć wyróżnionego wygłosił Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”. Na wstępie przypomniał o polskich korzeniach Greenberga, którego rodzice pochodzili z Łomży. Dzień wcześniej rabin Greenberg odwiedził rodzinne strony swoich przodków i wygłosił wykład w łomżyńskim seminarium duchownym.

Dokument stwierdzający przyznanie tytułu „Człowieka Pojednania 2007” wręczył ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta RP i wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Greenberg jest rabinem ortodoksyjnym działającym na polu naukowym w ramach wielu uczelni i centrów kultury żydowskiej. W latach 2000-2002 był przewodniczącym Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Jest autorem wielu książek, artykułów teologicznych i filozoficznych. Był jednym z sygnatariuszy deklaracji „Dabru Emet – mówcie prawdę”, żydowskiego oświadczenia na temat chrześcijan i chrześcijaństwa, wygłoszonego 10 września 2000 roku w USA przez ponad 120 uczonych, rabinów i nauczycieli żydowskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki