Logo Przewdonik Katolicki

Idealny matriarchat

Michał Bondyra
Fot.

Są królami małych kroków, pokazują, że robiąc coś bardzo powoli, można dokonać wielkich rzeczy. Uczą też dystansu do samego siebie tak o hodowanych przez siebie mrówkach mówi ich pasjonat, ks. Adam Pawłowski. Wbijesz łopatę, a one są Ma ich blisko trzysta. Każdy gatunek zajmuje osobne formikarium. W jednym z nich dostrzegamy małe mrówki. To Lasius niger, mam...

Są królami małych kroków, pokazują, że robiąc coś bardzo powoli, można dokonać wielkich rzeczy. Uczą też dystansu do samego siebie – tak o hodowanych przez siebie mrówkach mówi ich pasjonat, ks. Adam Pawłowski.

Wbijesz łopatę, a one są
Ma ich blisko trzysta. Każdy gatunek zajmuje osobne formikarium. W jednym z nich dostrzegamy małe mrówki. – To Lasius niger, mam je najdłużej. Są tak popularne, że mówi się: „Gdzie wbijesz łopatę, tam one się pojawiają” – tłumaczy ze śmiechem. W kolejnym widzimy też czarne, ale już dużo większe okazy z gatunku Formica fusca. – Są tak łagodne, że często inne gatunki wykorzystują je jako niewolników. Ich delikatne szczęki, obok zdobywania pokarmu, służą praktycznie tylko do zapasów, a nie jakiejś poważnej walki – wyjaśnia kapłan. Mimo pokojowego usposobienia to właśnie one, żyjące początkowo w jednym terrarium z innymi, malutkimi owadami z gatunku Tetramorium ceaspitum, po prostu je wybiły. – Te ostatnie mam teraz w trzecim formikarium. W dobrych warunkach szybko się mnożą i choć małe, są bardzo śmiałe w zdobywaniu pokarmu – charakteryzuje je ks. Adam.

Ich pielęgnacja ogranicza się do zapewnienia małym owadom przestrzeni życiowej, odpowiedniej temperatury, wilgotności i przede wszystkim pokarmu. Temperaturę w mrowisku kapłan zwiększa promieniami lampki mającej kształt sympatycznej mrówki. – Dostałem ją od młodzieży i chyba dobrze koresponduje z „mrówczanymi” firankami – śmieje się kapłan. Bardziej złożona wydaje się kwestia żywienia. – Pokarm dostają w postaci białych larw ze sklepu wędkarskiego, ale też za pomocą strzykawki wypełnionej mieszanką żółtka, wody i miodu. Czasem jest też mucha lub kawałek owocu – wylicza ks. Pawłowski, dodając, że z regularnością dostarczania żywności też nie ma problemu, bo mrówki potrafią wytrzymać bez niej nawet do miesiąca, bazując na tym, co wcześniej zmagazynowały.Bez królowej ani rusz
Początki mrówkowej pasji związane są z rekolekcjami ignacjańskimi, w których ks. Adam uczestniczył 3,5 roku temu w Częstochowie. – W przerwie między kontemplacjami dotyczącymi tematu dostrzegania Boga w otaczającym nas świecie, spacerując po parku, dostrzegłem krzątające się po leśnym runie mrówki. Ich obserwacja tak mnie zafascynowała, że zapragnąłem je mieć – wspomina. Słowo stało się ciałem dopiero rok później, na kolejnych rekolekcjach odbywających się tym razem w okolicach Piły, gdzie kapłan zebrał pokaźną liczbę mrówek i zaczął obserwować ich zwyczaje. – Mrówki padały, bo nie miały ani królowej, ani odpowiedniej wilgotności czy temperatury. I wtedy ktoś powiedział mi, bym poszukał wiadomości na ich temat w Internecie. To tam zdobyłem pierwsze informacje, a także zamówiłem formikarium i pierwszą kolonię – wspomina.

Dziś obok obserwacji i pielęgnacji ks. Adam pozwala sobie też na pewne eksperymenty. Jeden z nich wymuszony jest śmiercią królowej i chęcią ocalenia przed wyginięciem jednej z kolonii. – Kupiłem nową królową, umieściłem w strzykawce i owinąłem gazą. Wszystko po to, by mrówki przeszły jej zapachem i zaakceptowały ją jako swoją. Niestety, póki co, ciągle ją podgryzają i eksperyment kończy się klęską – wyjaśnia. Zabieg stosować zamierza tak długo, aż uda mu się ocalić całe mrowisko.

Opowieść o mrówkach ks. Adam kończy dowcipną refleksją: „W mrowisku mamy wąską specjalizację. Jest bowiem królowa, odpowiadająca za nowe pokolenia, samce, które jej w tym pomagają, po czym po prostu giną, oraz robotnice odpowiedzialne za zdobywanie pokarmu, pracę w spiżarni, opiekę nad jajami i młodymi, ochronę mrowiska i transportu. A wszystko to w trosce o rodzinę, wykonywane bez buntu, żądań o pensję, urlopy... Idealny matriarchat...”.Ks. Adam Pawłowski jest wikariuszem w poznańskiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ponadto doktoryzuje się z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, katechizuje też młodzież w VIII LO w Poznaniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki