Logo Przewdonik Katolicki

Poślubić siebie

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Jest ich piętnaścioro, mają od 20 do 50 lat. 18 stycznia przyjechali do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, by dzięki pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wziąć udział w warsztatach psychologicznych pn. Rozwijanie poczucia własnej wartości. Przyjechali z różnych regionów Polski; m.in. z pobliskiego Poznania, ale również z odległej...

Jest ich piętnaścioro, mają od 20 do 50 lat. 18 stycznia przyjechali do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, by dzięki pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wziąć udział w warsztatach psychologicznych pn. „Rozwijanie poczucia własnej wartości”.

Przyjechali z różnych regionów Polski; m.in. z pobliskiego Poznania, ale również z odległej Opolszczyzny. Skarżą się na depresje, nerwice, problemy w kontaktach z innymi ludźmi, ogromny stres związany z wystąpieniami przed grupą osób. – Jeśli ktoś nie czuje się do końca dobrze z samym sobą, to męczy się przez 24 godziny na dobę. Tak jak ja – mówiła 31-letnia Magdalena z Poznania.

Podczas warsztatów trwających do 20 stycznia nie było wykładów, lecz ćwiczenia. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości dokonywały rewizji swego życia od wczesnego dzieciństwa po współczesność. Także tańczyły, pracowały z lustrem, opowiadały o swoich doświadczeniach przed całą grupą. – Warsztaty są treningiem pomagającym odkryć prawdę o sobie i zaakceptować siebie takim, jakim się naprawdę jest. Pełna akceptacja siebie i swojego życia wyzwala człowieka z kompleksów, nerwic, depresji, smutku i przygnębienia oraz przywraca radość i chęć życia. Każdy człowiek ma mocne i słabe strony. Skupienie się tylko i wyłącznie na zaletach prowadzi do egocentryzmu. Natomiast życie w świadomości swoich wad i braków prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości i kompleksów niższości wobec innych. Żadna z tych postaw nie jest dobra – przekonuje dyrektor Centrum Pomocy ks. Paweł Rawski MIC.

Prowadzący zajęcia psycholog Piotr Jucyk zwrócił uwagę, że dla osób z niskim poczuciem własnej wartości przyjazd do Lichenia jest pierwszym krokiem do walki z ograniczeniami. – To pokazuje, jaką motywację mają ci ludzie, jakie to wszystko musiało być dla nich bolesne. Gotowość do podjęcia ważnych zmian w życiu może nastąpić u człowieka w różnym czasie; zawsze jest szansa, że proces może się powieść nawet w przypadku osób w nieco bardziej zaawansowanym wieku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki