Logo Przewdonik Katolicki

Przestrzeń jednocząca

Barbara Sawic
Fot.

Latem 1989 r. proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Włocławku ks. prał. Teodor Lenkiewicz skierował do mieszkańców Włocławka i okolic apel, w którym prosił o udział w Mszy św. polowej odprawionej na Zawiślu; w miejscu, gdzie znajdowały się groby poległych w 1920 r. w obronie Włocławka, a gdzie przed II wojną światową ustawiony był pomnik ku ich czci. Staraniem Obywatelskiego...

Latem 1989 r. proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Włocławku ks. prał. Teodor Lenkiewicz skierował do mieszkańców Włocławka i okolic apel, w którym prosił o udział w Mszy św. polowej odprawionej na Zawiślu; w miejscu, gdzie znajdowały się groby poległych w 1920 r. w obronie Włocławka, a gdzie przed II wojną światową ustawiony był pomnik ku ich czci.

Staraniem Obywatelskiego Komitetu Odbudowy pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 r. we Włocławku i sprzyjających mu środowisk, urzeczywistniono dzieło odbudowy pomnika, zniszczonego przez Niemców na początku wojny. Władze PRL nie były zainteresowane jego odbudową, jednak w sercach rdzennych włocławian przetrwała pamięć o pochowanych na szpetalskim wzgórzu obrońcach Włocławka i obelisku ustawionym na ich mogile. 11 listopada 1989 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego, a 18 sierpnia 1990 r. pomnik Obrońców Wisły 1920 roku poświęcił ówczesny bp włocławski Henryk Muszyński w asyście biskupów pomocniczych Czesława Lewandowskiego i Romana Andrzejewskiego.

Od tamtej pory 19 sierpnia każdego roku, w tym miejscu odbywa się wspólna modlitwa w intencji poległych; wspominane są wydarzenia zwane Cudem nad Wisłą. Spotkaniu tradycyjnie przewodniczy ks. bp Bronisław Dembowski, a bierze w nim udział duchowieństwo, władze samorządowe, parlamentarzyści, związkowcy, kombatanci, harcerze i mieszkańcy Włocławka, zwłaszcza parafianie z Zawiśla. Uczestnicząc w spotkaniach od lat, z przykrością stwierdzam, że bierze w nich udział niewielka liczba włocławian. A jak było pamiętnego 18 sierpnia 1990 r.? W książce „Przez 25 lat na Zawiślu” ks. Lenkiewicz zanotował: „Niestety, jak na Włocławek liczący około 130 tys. mieszkańców, ludzi na tej uroczystości było tylko około 4 tys.”.

Dziękuję Bogu za wszystkich ludzi, którzy nie zważając na pogodę i inne okoliczności niezmiennie przychodzą na szpetalskie wzgórze; myślę, że mam prawo także w ich imieniu podziękować ks. biskupowi Dembowskiemu za „bycie z nami”, które dodaje wiary w słuszność wartości, którym hołdujemy. Za to samo dziękuję ks. prał. Stanisławowi Waszczyńskiemu i innym włocławskim księżom. A specjalnie dziękuję ks. prał. Teodorowi Lenkiewiczowi, niestrudzonemu opiekunowi „wzgórza ciszy”. To dzięki jego postawie miejsce pamięci nigdy nie zostało sprofanowane doraźnymi rozgrywkami politycznymi, lecz jest jednoczącą nas przestrzenią wolności i prawości, w której stajemy się, choć na krótko, jakby pokorniejsi, jakby mniejsi, jakby lepsi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki