Logo Przewdonik Katolicki

Przez 25 lat na Zawiślu

Barbara Sawic
Fot.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Włocławku to historia nie tylko ostatnich dwudziestu pięciu lat. Swymi korzeniami tkwi przynajmniej od sześciu wieków w dziejach tej ziemi i miasta czytamy w pierwszym rozdziale nowej książki pt. Przez 25 lat na Zawiślu autorstwa proboszcza parafii ks. prał. Teodora Lenkiewicza. Książkę wydało Wydawnictwo Duszpasterstwa...

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Włocławku to historia nie tylko ostatnich dwudziestu pięciu lat. Swymi korzeniami tkwi przynajmniej od sześciu wieków w dziejach tej ziemi i miasta – czytamy w pierwszym rozdziale nowej książki pt. „Przez 25 lat na Zawiślu” autorstwa proboszcza parafii ks. prał. Teodora Lenkiewicza.

Książkę wydało Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników we Włocławku. Słowem wstępnym opatrzył ją biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Zdaniem ks. biskupa – publikacja stanowi „zapis historii parafii, budowy jej świątyni, organizacji posługi duszpasterskiej, a także niecodziennych wydarzeń, które zostawiły trwały ślad w umysłach i sercach wiernych”. Dlatego też ks. bp Mering wyraża przekonanie, że książka zyska licznych i życzliwych czytelników; w ich liczbie z pewnością znajdą się „konfratrzy autora, którzy mogliby niejeden jeszcze szczegół dopowiedzieć”.

Zgodnie z zamiarem ks. Teodor Lenkiewicz przedstawił dzieje parafii, korzystając z notatek, systematycznie prowadzonych w kronice parafialnej. Stały się one kanwą do szerszych opisów, zawierających odniesienia do wydarzeń dziejących się przez ćwierćwiecze w parafii, w dzielnicy Zawiśle, we Włocławku, w diecezji, a wreszcie w Polsce. Aby się o tym przekonać, wystarczy poznać tytuły rozdziałów: „Zanim wszystko się zaczęło”, „Kamień węgielny”, „Odbudowa pomnika Obrońców Wisły 1920 roku”, „IV Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Ojciec Święty we Włocławku”, „Konsekracja świątyni parafialnej. Mamy nowego pasterza Kościoła włocławskiego”, „Ku jubileuszowi 25-lecia istnienia parafii”, „Wierni świeccy – wyznawcy wiary w dzisiejszym świecie i we wspólnocie Kościoła”. We wstępie autor zaznacza, że trudno mu było wyeliminować z zapisu wątek osobisty. Nic w tym dziwnego: ks. prał. Lenkiewicz jest duszpasterzem parafii od początku jej zaistnienia, tj. od 1982 roku. Jednak ów wątek osobisty jest dodatkowym walorem publikacji. Dzięki niemu monografia stała się szczerym, poruszającym zapisem rzeczywistości polskiej, widzianej przez pryzmat życia codziennego i świątecznego wspólnoty wiernych i jej duszpasterza.

Cennym uzupełnieniem liczącej 223 strony książki są kolorowe zdjęcia. Część z nich wykonał Robert Kudeł, część pochodzi z archiwum parafii NMP Królowej Polski we Włocławku. Autorem projektu okładki i opracowania graficznego jest Arkadiusz Nowakowski, redaktorem technicznym Andrzej Kierzkowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki