Logo Przewdonik Katolicki

Święta miłość...

Barbara Sawic
Fot.

W ostatnią niedzielę sierpnia w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tradycję tę zainicjował po wojnie 1920 r. biskup kujawsko-kaliski Stanisław Zdzitowiecki. Uroczystość mająca charakter dziękczynienia zawiera odwołania do wydarzeń z kart historii Włocławka. O wydarzeniach tych przypomina obraz Jasnogórskiej Pani, znajdujący...

W ostatnią niedzielę sierpnia w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tradycję tę zainicjował po wojnie 1920 r. biskup kujawsko-kaliski Stanisław Zdzitowiecki. Uroczystość mająca charakter dziękczynienia zawiera odwołania do wydarzeń z kart historii Włocławka.

O wydarzeniach tych przypomina obraz Jasnogórskiej Pani, znajdujący się w ołtarzu głównym kościoła św. Jana Chrzciciela. Pierwszą kopię wizerunku ufundowali mieszkańcy Włocławka jako wotum za „cud zdziałany nad Wisłą” w 1920 r. Obraz namalowany w Częstochowie przez Bolesława Rutkowskiego, został sprowadzony do Włocławka 15 sierpnia 1921 r. i z wielką czcią przyjęty. W uroczystości wzięły udział tłumy mieszkańców, a celebracji przewodniczył ks. bp Zdzitowiecki w otoczeniu biskupów sufraganów Wojciecha Owczarka i Władysława Krynickiego oraz duchowieństwa.

W 1939 r. Niemcy zamknęli włocławskie kościoły, dokonali aresztowań i deportacji znacznej większości księży. Posługa duszpasterska (w ograniczonym zakresie) sprawowana była w kościele św. Jana Chrzciciela. 23 września 1942 r. hitlerowcy popełnili świętokradztwo, usuwając z ołtarza święty wizerunek Maryi. W 1945 r., na apel proboszcza ks. prał. Antoniego Borowskiego do mieszkańców o ponowną fundację, odpowiedziało tylu wiernych, że już 15 sierpnia mogła się odbyć uroczystość powitania Maryi w Jej wizerunku przez duchowieństwo i włocławian. Również i tę kopię namalował Bolesław Rutkowski.

W latach powojennych uroczystości dziękczynienia Bogu za przyczyną Maryi za cud ocalenia Włocławka w 1920 r. nie mogły mieć charakteru publicznego. Sytuacja uległa pewnej zmianie od 1975 r.; proboszczem parafii został wówczas ks. prał. Bolesław Cieślak, pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego. Jednak dopiero w wolnej Polsce obchody mogą w pełni nawiązywać do tradycji międzywojennej.

W tym roku polowej Sumie odpustowej o godz. 17 przewodniczył bp senior Bronisław Dembowski; homilię w duchu religijno-patriotycznym, zawierającą refleksje nt. obecnej rzeczywistości polskiej oraz o potrzebie ukształtowania i wpojenia przekonań o wspólnej odpowiedzialności każdego z nas za losy Polski wygłosił ks. prał Teodor Lenkiewicz. Gdybyśmy zechcieli wziąć do serc jego słowa, nie byłoby nuty zwątpienia w to, co było święte i ważne wczoraj, dziś i na zawsze!

Ksiądz bp Dembowski udzielił wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i poprowadził procesję eucharystyczną wokół Starego Rynku, w której uczestniczyło duchowieństwo włocławskie, alumni i siostry zakonne. Wśród licznych wiernych świeckich obecni byli członkowie grup apostolskich działających w par. św. Jana Chrzciciela, a także poczty sztandarowe zakładów pracy i NSZZ „Solidarność”. Oprawę muzyczną dała orkiestra dęta z par. św. Maksymiliana Kolbego we Włocławku pod dyrekcją Janusza Marcinkowskiego. Na zakończenie Mszy św. wspólnie odśpiewano hymn dziękczynny „Ciebie, Boga wysławiamy”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki