Logo Przewdonik Katolicki

Otwarta księga Bożego Słowa

Hubert Kubica
Fot.

Z lotu ptaka, kościół pw. św. Jana Kantego w Poznaniu przypomina otwartą księgę Pisma Świętego. Nie jest to przypadek, bo taki był zamysł proboszcza parafii w latach 1945-1983, ks. Aleksandra Woźnego, dziś kandydata na ołtarze. Bogactwem tej leżącej u zbiegu ulic Grochowskiej i Grunwaldzkiej parafii jest duża liczba rodzin, tworzących tzw. domy pokoleniowe. Tak jak w latach 30....

Z lotu ptaka, kościół pw. św. Jana Kantego w Poznaniu przypomina otwartą księgę Pisma Świętego. Nie jest to przypadek, bo taki był zamysł proboszcza parafii w latach 1945-1983, ks. Aleksandra Woźnego, dziś kandydata na ołtarze.

Bogactwem tej leżącej u zbiegu ulic Grochowskiej i Grunwaldzkiej parafii jest duża liczba rodzin, tworzących tzw. domy pokoleniowe. Tak jak w latach 30. ubiegłego wieku, gdy powstawała, tak i dzisiaj mieszkają tu profesorowie, lekarze, ludzie kultury i sztuki. Dlatego też patronem parafii został św. Jan Kanty (1390-1473), opiekun profesorów, studentów i młodzieży. Sam był nie tylko gorliwym kapłanem i teologiem, ale także profesorem Akademii Krakowskiej. Słynął z wielkiej charyzmy człowieka intelektu, a równocześnie z prostoty ewangelicznej, wyrażającej się umiłowaniem ubóstwa.

Kościół w baraku
Inicjatywa utworzenia parafii wyszła od poznańskiego budowniczego Józefa Straussa, który w swoim testamencie podarował grunt pod jej budowę. 1 września 1938 r. prymas Polski kard. August Hlond wydał dekret, którym ją erygował. Początkowo życie parafii koncentrowało się w drewnianym baraku, który miał służyć wiernym tymczasowo. W czasie wojny został on zamieniony przez Niemców na stajnię, a w 1945 r. doszczętnie spłonął. Okres wojenny, a konkretnie rok 1942, przyniósł jednak pewną nadzieję na pomyślny rozwój parafii. Wówczas z inicjatywy Niemców wybudowano obszerny drewniany barak na potrzeby restauracji. To właśnie w tym, poświęconym 24 lutego 1946 r. budynku mieścił się kościół przez następne czterdzieści dwa lata. Przez ten okres wielokrotnie ponawiano wnioski o budowę świątyni murowanej. Pierwsza pozytywna odpowiedź władz nadeszła dopiero w 1973 r. Budowę obecnego, dwupoziomowego kościoła i zaplecza duszpasterskiego zrealizowano w latach 1978-1988.


Już w 1946 r. ks. Woźny zawierzył parafię Miłosierdziu Bożemu. Od tego czasu prezbiterium św. Jana Kantego zdobi obraz Miłosierdzia Bożego autorstwa Wacława Taranczewskiego

Święty proboszcz
W 1945 r. gospodarzem parafii, jak się okazało na najbliższe 38 lat, został ks. Aleksander Woźny. Fenomen jego posługi kapłańskiej polegał na niezwykłym otwarciu na działanie Ducha Świętego, co skutkowało wspaniałymi dziełami ewangelicznymi. Już przed II Soborem Watykańskim w parafii św. Jana Kantego powstały takie wspólnoty jak Odnowa w Duchu św., Oaza Rodzin – młodzieżowa i dziecięca oraz Neokatechumenat, którego pierwsze katechezy w Polsce odbywały się właśnie tutaj. Ks. Woźny przeszedł do historii diecezji jako charyzmatyczny spowiednik, znakomity kaznodzieja i ojciec duchowny tysięcy wiernych z całej Polski. Pomimo trudności, podjął dzieło budowy kościoła, które prowadził do śmierci. Zmarł 21 sierpnia 1983 r. Spuściznę po nim przejął ks. Aleksy Stodolny. Z wielkim zaangażowaniem kontynuował zarówno dzieła duszpasterskie swojego poprzednika, jak i budowę świątyni. Odszedł do Pana 2 lutego 2007 r. O zasługach tych kapłanów świadczą dwie wielkie ceremonie pogrzebowe, które były zarówno manifestacją wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego, jak i miłości do Kościoła i jego kapłanów. Od lutego obowiązki proboszcza pełni ks. kanonik Andrzej Marciniak, budowniczy kościoła pw. św. Józefa w Środzie Wlkp.

Żywy Kościół
Szczególnie ważny dla liczącej 11,5 tys. wiernych parafii jest żywy kult Eucharystii. Codziennie do stołu Pańskiego przystępuje blisko 300 osób. Miłość do Chrystusa w Najświętszym Sakramencie wyraża się też w licznych adoracjach prywatnych i wspólnotowych. Drugi charakterystyczny rys duszpasterstwa to kult maryjny, skoncentrowany wokół nabożeństw nowennowych, a szczególnie Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i nabożeństwa fatimskiego.

Na terenie parafii pełnią też posługę siostry albertynki i salezjanki. Salezjanki służą swoim charyzmatem w pracy z dziećmi i młodzieżą, natomiast albertynki opiekują się ubogimi i bezdomnymi. – Godna podkreślenia jest również hojność parafian, która wyraża się w praktykowaniu comiesięcznej zbiórki na tzw. dar serca. Każdego miesiąca składają oni na ten cel znaczną ofiarę, którą rozdziela prężnie działający Parafialny Zespół Caritas – mówi ks. proboszcz.

W parafii już od 36 lat zamieszkuje i posługę kapłańską pełni także ks. prof. Jan Kanty Pytel, ceniony poznański biblista, znany ze swoich coniedzielnych kazań. Warto również dodać, że na terenie parafii znajdują się świątynie należące do wspólnot protestanckich.


W dolnej kaplicy pw. św. Józefa znajduje się konfesjonał, w którym przez 38 lat spowiadał ks. Woźny

Z tradycją w przyszłość
Radością duszpasterzy jest fakt istnienia i działania wspólnot obejmujących wszystkie przedziały wiekowe parafian. Są tu trzy zespoły muzyczne: dziecięcy „Kantyczki”, gimnazjalno-licealny i studencki „Żywa woda”. Niezwykłą wspólnotą jest hospicjum św. Jana Kantego, które obejmuje posługą setki osób przygotowujących się na spotkanie z Panem. Od pięciu lat działa oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a cotygodniowe spotkania łączą w kręgu biblijnym młodzież studencką i pracującą. Parafia cieszy się też z małżeństw i rodzin zjednoczonych we wspólnotach charyzmatycznych, tj. Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Neokatechumenacie, a także we wspólnotach Żywego Różańca, Rodzinie Serca Miłości Ukrzyżowanej, Oazie Rodzin i ekip Notre Dame.

– Nasza wspólnota żyje z jednej strony swoją bogatą historią i tradycją, z drugiej natomiast jest świadoma zadań, które dzisiaj stawia przed nią Jezus Chrystus. Mamy głęboką nadzieję, że w niedługim czasie w poczet błogosławionych zostanie włączony ks. prałat Aleksander Woźny, orędownik za nami w domu naszego Ojca – dodaje ks. proboszcz.


Śp. ks. prałat Aleksander Woźny (1945-1983)


śp. ks. kanonik Aleksy Stodolny (1983-2007)

– dwaj niezwykli proboszczowie, którym parafia pw. św. Jana Kantego zawdzięcza bardzo wiele

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki