Logo Przewdonik Katolicki

Jasienica odzyskany

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Warszawski sąd przyznał wyłączne prawa autorskie do książek Pawła Jasienicy jego córce, Ewie Beynar-Czeczott (na zdjęciu). Sąd uzasadnił swoją decyzję względami moralnymi oraz najbliższym stopniem pokrewieństwa ze spadkobiercą. Syn drugiej żony pisarza która donosiła na niego jako agentka SB o pseudonimie Ewa może na mocy decyzji sądu zachować cenny...

Warszawski sąd przyznał wyłączne prawa autorskie do książek Pawła Jasienicy jego córce, Ewie Beynar-Czeczott (na zdjęciu). Sąd uzasadnił swoją decyzję względami moralnymi oraz najbliższym stopniem pokrewieństwa ze spadkobiercą.

Syn drugiej żony pisarza – która donosiła na niego jako agentka SB o pseudonimie „Ewa”– może na mocy decyzji sądu zachować cenny księgozbiór po Jasienicy.

Spór o spuściznę po pisarzu toczył się od kilku lat. Ewa Beynar-Czeczott wytoczyła sprawę o tzw. dział spadku, nie chcąc, by pieniądze za wydawane książki trafiały do syna Neny O’Bretenny, która szkodziła jej ojcu. Spór uniemożliwiał wydawanie książek pisarza.

Paweł Jasienica (właściwie Leon Lech Beynar) był autorem m.in. wybitnych esejów historycznych: „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów” oraz „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. W PRL prześladowano go za sprzeciwianie się cenzurze i aktywną działalność opozycyjną.

Ewa Beynar-Czeczott zapowiedziała, że będzie chciała jak najszybciej doprowadzić do wydania wszystkich książek swojego ojca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki