Logo Przewdonik Katolicki

Demokratyczne głosowanie

ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TCHR
Fot.

Wiem, że dzieje się wokół kilka ważnych spraw. Gdy piszę te słowa, trwają obchody rocznicy 11 września, dnia, po którym nic już nie jest takie samo, jak zapewnia jeden z bardziej głośnych sloganów. Rzecz w tym, że po żadnej tragedii nic już nie jest takie samo. Zwłaszcza w wymiarze osobistym. Po śmierci kogoś ukochanego, bliskiego, człowieka, w którym znajdowałem swoje ja,...

Wiem, że dzieje się wokół kilka ważnych spraw. Gdy piszę te słowa, trwają obchody rocznicy 11 września, dnia, po którym nic już nie jest takie samo, jak zapewnia jeden z bardziej głośnych sloganów. Rzecz w tym, że po żadnej tragedii nic już nie jest takie samo. Zwłaszcza w wymiarze osobistym. Po śmierci kogoś ukochanego, bliskiego, człowieka, w którym znajdowałem swoje „ja”, owo „ja” bez tamtego „ty” nie jest już sobą.

Jednak nie o tym chcę pisać, ale o rzeczy, która dość szybko przeminęła z wiatrem. Krótkotrwale odnotowana, poszła w zapomnienie. A chyba niesłusznie… Oto kilka tygodni temu media podały informację dość dla mnie kuriozalną. Jakieś światowe stowarzyszenie astronomów zmieniło definicję planety, w konsekwencji zmieniając stan Układu Słonecznego. Wszystko to dokonało się w majestacie nauki wspieranej demokratycznym głosowaniem. Tak naprawdę nie jest to do końca wydarzenie bez precedensu.

W latach 50. ubiegłego wieku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne orzekło, że homoseksualizm nie jest chorobą. Psychiatrom było jednak o tyle łatwiej, że definicja zdrowia i choroby są bardzo nieostre. Definicje w naukach przyrodniczych wydają się być ostre. Wydawały mi się też dość stabilne, choć jestem świadom, jak wiele w tych naukach się zmieniało i zmienia. Jak bardzo złożona jest struktura materii czy cząsteczki DNA. Jak bardzo zmieniają się hipotezy i teorie. Jednak dzieje się to pod wpływem badań. Tu zmieniono stan wiedzy pod wpływem głosowania. Warto zauważyć, że na zjazd astronomiczny przybyło około połowy jego członków. Z tego gremium około połowa głosowała za zdegradowaniem Plutonu do statusu nieplanety. Czyli za zmianą Układu Słonecznego głosowało około jednej czwartej uprawnionych do głosowania!

Nie wiem, jak dalekie będą konsekwencje tej decyzji. Dotąd było jasne – demokracji nie podlegają prawa nauki, prawa karne i prawa moralne. Dziś wracamy do modelu znanego sprzed lat: ile jest dwa razy dwa? A ile pan kierownik sobie życzy? Z małą modyfikacją: A ile dzisiaj przegłosujemy?

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki