Logo Przewdonik Katolicki

W katedralnych podziemiach

Marcin Makohoński
Fot.

Od trzech tygodni w podziemiach bazyliki prymasowskiej prowadzone są prace archeologiczno-konserwatorskie oraz aranżacyjne. Efekt mozolnych zabiegów specjalistów będzie widoczny już jesienią br. Zostanie tam między innymi wybudowana kaplica, która swoim wyglądem nawiąże do tych z przełomu XI i XII wieku. Poświęcona będzie bł. Radzymowi Gaudentemu, pierwszemu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Obecnie...

Od trzech tygodni w podziemiach bazyliki prymasowskiej prowadzone są prace archeologiczno-konserwatorskie oraz aranżacyjne. Efekt mozolnych zabiegów specjalistów będzie widoczny już jesienią br. Zostanie tam między innymi wybudowana kaplica, która swoim wyglądem nawiąże do tych z przełomu XI i XII wieku. Poświęcona będzie bł. Radzymowi Gaudentemu, pierwszemu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

Obecnie grupa archeologów, prowadzona przez Tomasza Janiaka z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, oraz zespół specjalistów Piotra Niemcewicza z Torunia prowadzi prace porządkowe i konserwacyjne w południowej nawie bocznej podziemi katedry. Pogłębiane są niektóre krypty oraz oczyszczane i konserwowane pamiątkowe tablice. Kolejnym etapem prac będzie położenie w podziemiach ceramicznej posadzki. Jej geometryczne motywy nawiązują do tych z XII wieku. – W absydzie bocznej nawy, w której obecnie pracują archeolodzy i konserwatorzy, zostanie umieszczony ołtarz, nawiązujący swym wyglądem do małych ołtarzy romańskich – tłumaczy ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej. – Dzięki temu w podziemiach katedry będzie można odprawiać nabożeństwa i Msze św., ubogacając tym samym obchody różnych rocznic lub uroczystości.

Modernizacji poddane będą także krypty znajdujące się pod kaplicą Łubieńskiego. Powstanie tam nekropolia prymasów, w której zostaną umieszczone trumny z ich doczesnymi szczątkami. Natomiast w tzw. sali wejścia do podziemi wypisane zostaną nazwiska wszystkich arcybiskupów gnieźnieńskich. Będzie tam również umieszczona kamienna płyta z XVIII wieku z wyrytymi słowami w języku łacińskim przypominającymi o przemijaniu ludzkiego życia. (Tłumaczenie na języki: polski, angielski i niemiecki). Prace w gnieźnieńskiej katedrze są możliwe dzięki funduszom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków archidiecezji gnieźnieńskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki