Moc Bożego Narodzenia

Było wspólne kolędowanie (a głos kilkudziesięciu gardeł niósł się aż za progi kościoła rektorskiego!), były serdeczne życzenia i uścisk dłoni, był biały opłatek i wieczerza. Tak 22 grudnia alumni seminarium diecezjalnego i misyjnego oraz rektorzy i profesorowie świętowali nadejście Bożego Narodzenia - wyjątkowej chwili, o której Jan Paweł II powiedział, że jest "kluczowym...
Czyta się kilka minut

Było wspólne kolędowanie (a głos kilkudziesięciu gardeł niósł się aż za progi kościoła rektorskiego!), były serdeczne życzenia i uścisk dłoni, był biały opłatek i wieczerza. Tak 22 grudnia alumni seminarium diecezjalnego i misyjnego oraz rektorzy i profesorowie świętowali nadejście Bożego Narodzenia - wyjątkowej chwili, o której Jan Paweł II powiedział, że jest "kluczowym momentem dziejów zbawienia".

Ksiądz rektor Wojciech Szukalski podziękował klerykom - "najważniejszym osobom w seminarium, oczywiście, po Bogu" - za dar młodości. - Życzę, aby przyjęli Chrystusa do serca i każdego dnia oddawali Mu wszystko. Niech ten łamany opłatek będzie widocznym znakiem przekraczania siebie - stawania się darem dla Boga i człowieka.

Słowo do kleryków skierował także prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego, który podkreślił, że w święta Bożego Narodzenia Bóg cicho i pokornie wchodzi między ludzi. - Człowiek uczy się przez całe życie - przypomniał ojciec Andrzej Wichowski - życzę więc wszystkim tego, aby potrafili zachować wewnętrzną równowagę między duchem a intelektem. Ważne jest, aby pamiętać o permanentnej transcendencji Boga, ale ważne jest także, aby wiedzieć, że Bóg jest miłością.

- Dopiero w świetle Bożego Narodzenia jesteśmy w stanie uchwycić sens naszego życia - mówił bp Jan Tyrawa, który dołączył się do świątecznych pozdrowień. - Życzę wam, abyście umieli czerpać z Bożego Narodzenia moc i siłę, która pozwoli wam stawić czoła wszelkim wyzwaniom, trudom i temu, co będzie was zwodzić z drogi czynienia dobra. Bądźcie za każdym razem odważniejsi i wspanialsi!

"Seminarium duchowne stało się naszym domem" - mówili zgodnie klerycy. - W tej wspólnocie dojrzewa i rozwija się nasze powołanie, a Boże Narodzenie winno się dokonywać każdego dnia - podkreślił Marcin Świderski. Jego słowa przypomniały mi pewien wiersz Leopolda Staffa: "Cóż to wielkiego, Magowie ze Wschodu, żeście odkryli po roku podróży Pana na sianie, między bydłem, gnojem, gdy ja, bez gwiazdy szczególnej przewodu, znalazłem Boga - błądząc wiele dłużej - w jeszcze podlejszej stajni: w sercu swojem"… Codziennego Bożego narodzenia życzę!

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 1/2006