Po raz trzeci Parafialny Klub Sportowy "Wiatrak", działający przy Centrum Kultury Katolickiej, zorganizował Bydgoski Bieg Uliczny. Dotychczasowe wrześniowe edycje miały na celu upamiętnienie bohaterskich ofiar niemieckiego terroru - pomordowanych na Starym Rynku i w Dolinie Śmierci. Tegoroczny bieg uliczny zorganizowano specjalnie 16 października - włączając się w obchody Dnia Papieskiego. Trasa liczyła 12,5 kilometra. Jako pierwsi do mety dobiegli Marta Grzelczak i Grzegorz Maczyński.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w bydgoskiej katedrze, po której delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku. Przy kościele klarysek nastąpił "start ostry". Linia mety znajdowała się na placu pod pomnikiem ku czci ofiar faszyzmu w Dolinie Śmierci, gdzie odbyła się dekoracja zwycięzców.
Pomysłodawcą biegu jest Leszek Sierek - w latach 60. reprezentant Polski w lekkiej atletyce. - Jan Paweł II zdopingował mnie do tego, żeby zorganizować ten bieg po raz kolejny, choć z każdym rokiem jest coraz trudniej. Jestem bydgoszczaninem i pamiętam ten okrutny czas, w którym ginęli niewinni ludzie. Najważniejsze, że chcą o tym pamiętać także ludzie młodzi - dodał. Leszek Sierek jest obecnie członkiem honorowym Parafialnego Klubu Sportowego "Wiatrak".
- Ojciec Święty, będąc w Bydgoszczy, zlecił nam konkretne zadanie - byśmy nie zagubili pamięci o męczennikach i zebrali wszystkie świadectwa, które świadczą o niezawinionych cierpieniach Polaków - przyznał ks. Krzysztof Buchholz, kapelan PKS "Wiatrak". - Jest chwila na refleksję, na historię. Łączymy troskę o swoją kondycję fizyczną ze sferą duchową - podsumował ks. Buchholz.
Wśród młodszych uczestników biegu znalazł się Damian Grzesiński, którego do udziału zachęcił nauczyciel matematyki. - Biegnę dla zdrowia i pamięci pomordowanych osób - przyznał. Grupę maratończykówseniorów reprezentowali Ryszard Jakielaszek i Zdzisław Mielcarek. - My, starsi, biegamy już parędziesiąt lat. Naszym udziałem zachęcamy młodzież, by chciała pamiętać o tych, którzy zginęli za nasze wyzwolenie - dodają.
Honorowy patronat nad biegiem objęli m.in. bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.