Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć króla

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Schorowany król Arabii Saudyjskiej Fahd zmarł w szpitalu w stolicy swojego kraju, Rijadzie. Zanim telewizja saudyjska ogłosiła śmierć króla, przerwała program i nadawała tylko wersety Koranu. Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud, któremu z racji położenia Mekki i Medyny w Arabii Saudyjskiej przysługiwał tytuł Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, miał według różnych źródeł od 82 do...

Schorowany król Arabii Saudyjskiej Fahd zmarł w szpitalu w stolicy swojego kraju, Rijadzie. Zanim telewizja saudyjska ogłosiła śmierć króla, przerwała program i nadawała tylko wersety Koranu.
Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud, któremu z racji położenia Mekki i Medyny w Arabii Saudyjskiej przysługiwał tytuł Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, miał według różnych źródeł od 82 do 84 lat. Szczegóły jego życia prywatnego nie są znane, ale uważa się, że Fahd miał trzy żony i ośmiu synów; najstarszy zmarł w 1999 na serce. Fahd przeszedł w 1995 roku udar mózgu i od tego czasu faktycznie rządy w Arabii Saudyjskiej sprawował jego przyrodni brat, następca tronu i pierwszy wicepremier, książę Abd Allah.
On też został natychmiast ogłoszony kolejnym władcą pustynnego państwa.
Nowe władze zapewniły, że polityka w dziedzinie wydobycia i eksportu ropy naftowej nie ulegnie zmianie. Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy na świecie i kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Zatoki Perskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki