Logo Przewdonik Katolicki

Tutaj pokonano "SMOKA"

Adam Gajewski
Fot.

Nie trzeba szperać w archiwach, aby stwierdzić, że Rynarzewo było niegdyś miastem. Wystarczy mieć dobrego przewodnika. Mnie oprowadza Piotr Adamczewski, nauczyciel i bibliotekarz z tutejszej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, autor książki "Historia modlitwą i pracą pisana. Dzieje kościoła i parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie". - Proszę spojrzeć na...

Nie trzeba szperać w archiwach, aby stwierdzić, że Rynarzewo było niegdyś miastem. Wystarczy mieć dobrego przewodnika. Mnie oprowadza Piotr Adamczewski, nauczyciel i bibliotekarz z tutejszej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, autor książki "Historia modlitwą i pracą pisana. Dzieje kościoła i parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie". - Proszę spojrzeć na zabudowę rynku… Typowy, staromiejski układ uliczek. Prawa grodzkie straciliśmy dopiero w roku 1934. Myślę, że jedną z przyczyn tego faktu były zniszczenia - następstwa ciężkich walk podczas powstania wielkopolskiego - mówi Adamczewski.Rynarzewskie mury do dziś skrywają odłamki pocisków. Adamczewski osobiście odnalazł dwa szrapnele. Pamiątki trafiły do szkolnej Izby Patrona. Zostały wyeksponowane obok odznaczeń, rogatywki, zdjęć, niemieckiego "głębokiego" hełmu, resztek karabinu… W Rynarzewie wspomina się przeszłość, trudne lata 1918-1919. W kraju nie ma miejscowości doświadczonej podobnie długim oblężeniem wojennym! - Na naszym terenie nie sprawdził się rozejm zawarty w Trewirze, który uważa się za zwycięski dla Wielkopolan. Tutaj walczono dalej. Rynarzewo znajdowało się na pierwszej linii frontu przez cały rok! - mówi P. Adamczewski, działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Kapłan - reporter wojenny!


Rysunki uczniów SP w Rynarzewie, wykonane w ostatnim czasie, przedstawiają głównie jedną scenę - zdobycie pociągu pancernego! 18 lutego minęła bowiem kolejna rocznica tego owianego legendą wydarzenia. Unieszkodliwienie i przejęcie niemieckiej pancerki, ustawicznie nękającej miasteczko, punktowo bombardującej wyłącznie domy Polaków i katolicki kościół, było największym sukcesem rynarzewskiej załogi. Krwawo okupionym.
Rocznicowe uroczystości, oprócz władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych, zgromadziły też wielu potomków dawnych powstańców. Niektórzy przyjechali z odległych stron. Jak co roku na uroczystej Mszy św. rynarzewianie modlili się także o spokój duszy poległych bojowników. Proboszcz tutejszej parafii ks. Piotr Raszka przypomniał, iż unikatową relację z walk spisał ks. Mieczysław Buławski, kapłan posługujący w Rynarzewie w latach 1914-1930. Sięgnąłem do źródła. Książka ks. Buławskiego nosi tytuł "Miasteczko nad frontem". Dzięki duszpasterzowi-reporterowi ożywają chwile pamiętnego starcia. Oto wyimki ze wspomnień duszpasterza (pisownia oryginalna): ""Smokiem" nazywali go żołnierze. Zjawiał się prawie co dzień. Pluł kulkami, minami, pociskami. Pewnego razu w tak silny ogień wziął kościół, że krążył pewnik powtarzany ustami trwożnie drżącemi: - Nie ma już kościoła. Stał kościołek cały wprawdzie, ale jak pokiereszowany! Niemcy strzelali też pociskami gazowemi. Wreszcie przybyło kilku saperów z Poznania. Założyli minę. Niemcy wysłali patrol, który przewody przeciął. Druga próba też zawiodła. Po raz trzeci zabrali się saperzy do pracy. 18 lutego o 9 godzinie wstrząsnął miasteczkiem huk: pancernik znalazł się w pułapce. O, z jaką radością pędzili żołnierze na stanowisko! Każdy leciał naprzód, boć smok był schwytany. Walka toczyła się z niesłychanem napięciem. Strzały umilkły około 2 po południu. Pancernik był zdobyty. - Oto najświetniejszy czyn z czasu frontu pod Rynarzewem!".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki