Logo Przewdonik Katolicki

Pstrągi w cieście

ojciec Michał
Fot.

Składniki 3-4 pstrągi 2 jajka szklanka mąki szklanka mleka 10 dkg żółtego sera sól, biały pieprz koper, albo natka pietruszki olej Z kuchni ojca Michała Pstrąg to ryba, której delikatne i chude mięso - zaledwie jeden procent tłuszczu - choć oznacza się wysokimi walorami smakowymi, nie należy do lekkostrawnych. Pochodzi z rodziny łososiowatych i kojarzony jest...

Składniki

3-4 pstrągi
2 jajka
szklanka mąki
szklanka mleka
10 dkg żółtego sera
sól, biały pieprz
koper, albo natka pietruszki
olej

Z kuchni ojca Michała

Pstrąg to ryba, której delikatne i chude mięso - zaledwie jeden procent tłuszczu - choć oznacza się wysokimi walorami smakowymi, nie należy do lekkostrawnych. Pochodzi z rodziny łososiowatych i kojarzony jest z wodami wyjątkowo czystymi i wartkimi. W Polsce pstrąg tęczowy, który po bokach ma tęczową smugę, uznawany jest za rybę stosunkowo łatwą do hodowli. Warto jednak pamiętać, że w wodach podgórskich i na Pomorzu występuje także pstrąg potokowy, a za oceanem, w potokach i górnych biegach rzek Ameryki Północnej, pstrąg źródlany. Jednym z gatunków pstrąga jest również ryba wędrowna nazywana łososiopstrągiem, czyli troć. Pstrągi najczęściej przyrządza się "na błękitno" - tzn. gotowane w osolonej wodzie albo wywarze jarzynowo-ziołowym i polane masłem - albo na ruszcie grilla, zawinięte w folię aluminiową, czy choćby tak, jak w nadmorskich smażalniach ryb, które odwiedzamy podczas wakacji - w cieście.
Rybę należy chwycić za ogon i starannie oskrobać w kierunku głowy, a następnie umyć w zimnej wodzie. Małym nożykiem rozcinamy jamę brzuszną, patroszymy usuwając wnętrzności, znowu płuczemy w zlewie pod zimną wodą i osuszamy. Następnie pstrąga oprószamy solą oraz pieprzem, do wnętrza wkładamy gałązkę kopru, a kto nie lubi kopru - natkę pietruszki. Teraz trzeba przygotować ciasto: dwa jajka wbijamy do miski, solimy i bełtamy, potem - cały czas mieszając, aby nie było grudek - dodajemy stopniowo mąkę i mleko, a na końcu drobno starty żółty ser. Konsystencja ciasta powinna być nieco bardziej gęsta, niż ciasta naleśnikowego.
Każdą rybę po kolei zanurzamy w owym cieście i od razu układamy na patelni z rozgrzanym olejem, obsmażając na niewielkim ogniu z obu stron na złocisty kolor. Tak przyrządzone pstrągi proponuję podać z frytkami oraz surówką z białej kapusty.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki