Zrobiłeś kolejny film dokumentalny, który służy ewangelizacji i zmienia naszą wrażliwość, bo pokazuje świat, jakiego nie znamy. Dlaczego na temat wybrałeś Afrykę?
– Wcześniej wyprodukowałem już film o Afryce Pewność, którego akcja dzieje się w Zambii. Jest dostępny na moim kanale na YouTube o nazwie „Do zobaczenia w niebie”. Pewnego dnia zadzwoniła do mnie Kasia Urban z Polskiej Fundacji dla Afryki, która obejrzała tamten film. Opowiedziała mi historię Leolida – chłopaka, który wszystko stracił, kiedy spłonęła jego wioska na Madagaskarze. Zapytała, czy pojadę z nimi na Madagaskar i zrobię o tym film. Zaintrygowała mnie i się zgodziłem. Tak się zaczęła moja przygoda z Madagaskarem.
Nowy film ma tytuł Naprawdę daleko. Właśnie zaczynamy pokazy w różnych miastach Polski.
12 maja jesteśmy w Krakowie, 14 maja w Bydgoszczy, 15 maja w Poznaniu, 16 i 19 maja w Warszawie – pełna lista miejsc i dat jest na stronie Fundacji, można również zobaczyć tam zwiastun filmu. Pokazy są poza zwyczajną dystrybucją kinową. Aby dostać zaproszenie lub bezpłatny bilet, trzeba tylko napisać e-maila na adres: bilety@pomocafryce.org
Fundacja działa od 2012 r. i robi w Afryce kawał dobrej roboty.
– Kierują nią Kasia i Wojtek, dzieci aktywisty pro-life, inżyniera Antoniego Zięby. Pro-life rozumieją szeroko, pomagając ubogim, zwłaszcza dzieciom – narodzonym. Budują studnie, szkoły itp. Leolida znali, bo po pożarze otrzymał pomoc od polskiej misji na Madagaskarze. Nie zdradzę szczegółów jego życia, żeby nie uprzedzać faktów.
Jak wygląda życie na Madagaskarze? Bardzo niewiele wiemy o tym kraju.
– W 1776 r. polski szlachcic Maurycy Beniowski został królem Madagaskaru, plemiona obwołały go swoim władcą. Rządził przez 10 lat, aż do śmierci. Madagaskar kojarzy się też z marzeniami o polskiej kolonii. Kiedy kraje Zachodu stawały się kolonialnymi potęgami, Polski nie było na mapie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. pojawiły się ambicje tego typu, a wraz z nimi idea kolonizacji Madagaskaru. Bardzo wpływowi ludzie zaczęli działać w tym kierunku. Na szczęście to się nie udało.
Są tam polscy misjonarze. W kraju mieszkają wyznawcy kilku religii. 30 proc. ludności to chrześcijanie różnych wyznań. Życie codzienne widać na filmie.
Na pokazach filmu będą twórcy i… główny bohater?
– Weźmie w nich udział Leolid, który przyleci do Polski na 10 dni. Nigdy tu nie był. Musieliśmy się namęczyć, żeby to załatwić. Był problem z uzyskaniem paszportu. Sytuacja na Madagaskarze przypomina trochę walkę o wyjazd w epoce PRL-u. Rząd nie zgadza się na podróże zagraniczne swoich obywateli. Poza tym ludzie są tak ubodzy, że nie stać ich na latanie samolotem. Wiele osób zarabia 8 dolarów miesięcznie. Nawet jeśli ktoś ma zarobki kilka razy większe, nie odłoży z tego na bilet. Kiedy udało się w końcu paszport załatwić, pojawił się problem z wjazdem do strefy Schengen. Pomogli nam polscy dyplomaci z Kenii. Po pokazach widzowie wezmą udział w 9 spotkaniach z Leolidem. Mam nadzieję, że podzieli się osobistym doświadczeniem.
Dla kogo jest twój film?
– Jest dla ludzi, którzy mają świadomość tego, że życie to nie jest zbieranie wrażeń, dobra zabawa, gromadzenie dóbr i korzystanie z wygód. Każdy w końcu odkrywa, że ma swoje własne ups and downs, natrafia na trudności. Życie jest okupione cierpieniem, często je po prostu zagłuszamy. Jest ciężkie do zniesienia bez wiary, Chrystus nadaje mu sens. Sam niedawno przechodziłem poważną chorobę w wyniku zarażenia wirusem i gdyby nie wiara w Boga, pewnie bym się poddał. Film pokazuje realne zmagania, o których zapomnieliśmy, siedząc na wygodnej kanapie przed telewizorem.
To dokument, nic nie zostało zmyślone, akcja dzieje się „na żywym organizmie”. W świecie Leolida normą jest walka z brakiem wody do picia i jedzenia. To walka o każdy nowy dzień! Ludzie umierają tu z głodu, na malarię czy inne choroby. Kiedy zdarzy się klęska żywiołowa, jak pożar, są z nią sami. Mam nadzieję, że film pomoże Polakom wyjść z kokonu, który uwili sobie w warunkach dobrobytu, i dostrzec, że mamy wiele powodów do wdzięczności! Przywraca podstawowe wartości, do których należą: miłość, braterstwo i bliźni, czyli drugi człowiek. Jeżeli nie umiemy być wrażliwi na cierpienie ubogich, jacy z nas chrześcijanie?
---
Maciej Syka
Producent i dystrybutor filmowy, założyciel studia filmowego High Hope Films, autor kanału na YouTube „Do zobaczenia w Niebie”; wolontariusz misji w Zambii oraz na Madagaskarze, współpracownik Polskiej Fundacji dla Afryki; autor kilkunastu filmów dokumentalnych poruszających sprawy społeczne i kulturowe, współproducent filmu Wyszyński – zemsta czy przebaczenie – oficjalnej produkcji o beatyfikacji Matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.















