Logo Przewdonik Katolicki

Papież na krańcach świata

Michał Kłosowski
Papua-Nowa Gwinea to po Australii drugie co do wielkości państwo Oceanii. Powierzchnia, na której mieszka niespełna 7 mln ludzi, to prawie 463 tys. km² | fot. J. South/Fairfax Media/Getty Images

Wiele wskazuje na to, że Franciszek w tym roku odwiedzi Oceanię. Katolicka wspólnota na krańcach świata wcale nie różni się tak bardzo się od tego, co znamy z własnego podwórka.

Są papieskie pielgrzymki, które budzą ogromne zainteresowanie. Niektóre z nich to wyprawy ryzykowne czy politycznie istotne, w zapalne regiony świata. Są jednak też takie, które zaliczyć trzeba do egzotycznych. Skąd bierze się to poczucie egzotyki? W przypadku zapowiedzianej pielgrzymki Franciszka do Oceanii i prawdopodobnie innych państw regionu – Timoru Wschodniego i Indonezji – to kwestia odległości. Ale katolicka wspólnota na krańcach świata wcale nie różni się tak bardzo się od tego, co znamy z własnego, europejskiego, podwórka.

Jan Paweł II był pierwszy
30 lat temu papież Jan Paweł II został pierwszym i jedynym jak dotąd papieżem w historii, który odwiedził Papuę-Nową Gwineę (PNG). Było to w 1984 r., kiedy to kraj ten znalazł się na trasie 21. podróży apostolskiej, rozpoczętej wizytą na Alasce, a obejmującej także Koreę Południową, Wyspy Salomona i Tajlandię. Pielgrzymka Jana Pawła II na krańce świata w połowie lat 80. wyglądała oczywiście zupełnie inaczej niż obecne papieskie podróże. Miała też inne znacznie społeczne oraz polityczne.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 6/2024, na stronie dostępna od 07.03.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki