Tegoroczny COP29 odbył się w Baku. Stolica Azerbejdżanu jest pierwszym z krajów dawnego bloku wschodniego goszczącym to międzynarodowe spotkanie klimatyczne.
Od Laudato si’ do Laudate Deum
W swoim pontyfikacie Franciszek wielokrotnie apelował o ekologiczne nawrócenie, wskazując, że troska o planetę to nie tylko kwestia polityki czy nauki, ale przede wszystkim moralności i etyki; to kwestia bardzo ludzka, wywodząca się z właściwego rozumienia antropologii i pochodzenia człowieka i świata. W końcu Bóg dał człowiekowi świat nie po to, aby ten go wykorzystywał, ale by o niego się troszczył. Ta różnica jest podstawą papieskiego myślenia o ekologii i całym świecie stworzonym.
Kluczem jest tu encyklika Laudato si’, opublikowana w 2015 roku. Dopełnia ją wydana rok temu adhortacja Laudate Deum, która stanowi rozwinięcie idei zawartych w Laudato si’ w obliczu coraz poważniejszych problemów, takich jak przyspieszające zmiany klimatyczne czy utrata globalnej bioróżnorodności. O tym wszystkim mówiła również watykańska delegacja w Baku, której przewodniczył kard. Pietro Parolin. W stolicy Azerbejdżanu Franciszek, ustami swoich emisariuszy, nie tylko wzywa do redukcji emisji CO2, ale także wskazuje na konieczność zmiany systemowej: przekształcenia gospodarek, rewizji konsumpcyjnego stylu życia i wypracowania sprawiedliwszego modelu globalnego rozwoju. Papież nie kryje rozczarowania powolnymi postępami w realizacji zobowiązań klimatycznych, które jego zdaniem często pozostają pustymi obietnicami. I trudno nie przyznać mu racji.
Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 48/2024, na stronie dostępna od 26.12.2024