Logo Przewdonik Katolicki

Osiem miliardów ludzi

Anna Druś
fot. Bill Ross/GettyImages

Jest nas już osiem miliardów, dwukrotnie więcej niż zaledwie 46 lat wcześniej. Co nie znaczy, że powinniśmy teraz przestać się rozmnażać, by nie obciążać dalej biednej Ziemi. To raczej znaczy, że czas lepiej dzielić się tym, co mamy.

Ma na imię Vinice Mabansag, ma rzadkie, ciemne włosy i lekko skośne oczy, jak przystało na małą Filipinkę. Prawdopodobnie nikt na świecie nie znałby jej szerzej, gdyby nie fakt, że została przez ONZ wytypowana na dokładnie ośmiomiliardowego człowieka urodzonego na Ziemi. Vinice urodziła się 15 listopada o godz. 1.29 w Manili, a jej przyjście na świat rozbudziło dyskusję o kierunkach dalszego przyrostu ludności naszej planety.

Coraz więcej
Wykres pokazujący przyrost populacji ludzi na całym świecie na przestrzeni wieków i lat przypomina bardzo stromą górkę, najbardziej stromą w latach nam najbliższych, noszącą już cechy wzrostu wykładniczego. Zaledwie 46 lat temu liczba ludności na świecie wynosiła zaledwie cztery miliardy, w latach 40. dwa miliardy.

banerek-pod-teksty-48-1.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 48/2022, na stronie dostępna od 21.12.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki