Logo Przewdonik Katolicki

Zapomniane braterstwo

Piotr Wójcik
Jemeńczycy z jedzeniem, które otrzymali od lokalnej grupy pomocowej, maj 2020 r. fot. YAHYA ARHAB/PAP/EPA

W nowej encyklice Franciszek odkurza zapomnianą ideę braterstwa. Braterstwo to odczuwanie realnej odpowiedzialności za wszystkich ludzi. Nawet tych, za których kłopoty nie odpowiadamy.

Braterstwo jest ideą niespecjalnie przystającą do czasów XXI wieku. Dobrze więc się stało, że właśnie braterstwu poświęcił swoją encyklikę Fratelli tutti („Bracia wszyscy”) papież Franciszek. Wszechobecny indywidualizm skłania raczej ku rozwojowi osobistemu, a nie społecznemu. Owszem, przyswoiliśmy solidarność na elementarnym poziomie, ale głównie dlatego, że większość z nas rozumie już, że w kraju, w którym nie ma głodujących na ulicach i nie odmawia się nikomu podstawowej opieki zdrowotnej, lepiej żyje się wszystkim. Granice naszej solidarności są więc jednocześnie granicą naszego egoizmu. Braterstwo wymaga pójścia o krok lub kilka kroków dalej. To odczuwanie realnej odpowiedzialności za wszystkich członków społeczeństwa, nawet tych, za których kłopoty nie odpowiadamy.

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2020, na stronie dostępna od 18.11.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki